A narrative inquiry into early career English language teacher identities
Erken kariyer İngilizce öğretmeni kimlikleri üzerine bir anlatı araştırması
- Tez No: 664172
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖLGE SEFEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 430
Özet
Bu anlatı araştırması, Türkiye'de devlet okulu bağlamında erken kariyer İngilizce öğretmenlerinin mesleki kimliklerini araştırmayı amaçlamaktadır. Dil öğretmeni kimliklerinin kişisel geçmişler ve öğrenme topluluklarındaki mesleki deneyimler aracılığıyla oluşturulmasını incelemektedir. Erken kariyer İngilizce öğretmenlerinin öğretim, öğretmenler, öğrenciler ve dil ilgili görüşleri ve mesleklerinin duyuşsal boyutunu irdelemektedir. Çalışma ayrıca sosyal, kurumsal ve politik çevrelerin dil öğretmeni kimliklerinin sürdürülmesi ve (yeniden) müzakere edilmesi üzerindeki etkilerine bakmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda, adaylık sürecinde olan 11 öğretmen ile yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler yapılmıştır. Veriler, çok aşamalı içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, erken kariyer İngilizce öğretmenleri için dile ve mesleğe olan ilgi, öğrencilere ilgilenme, öğrenciler ve önceki öğretmenlerle ilişkiler gibi kimlik sabitleyici unsurları ortaya koymuştur. Kişisel geçmişlerin dil öğretmeni kimliklerini etkilediği ve öğretmeyi öğrenmenin temel olarak uygulama veya uygulama gözlemleri etrafında inşa edildiği görülmüştür. Duygusal olarak karmaşık ve yüksek memnuniyetin yanısıra kırılganlığın da olduğu kimlik (yeniden) müzakere sürecinde hayali ve gerçek kimlikler arasında uyum sağlamak için çeşitli düzeylerde öğretmen eylemliliği sergilenmiştir. Mesleki ve idari desteğe rağmen, meşru katılım ve mesleki sosyalleşme için nadir fırsatlar bildirilmiştir. Makro ve mezo bağlamsal kaygıların idealleri her düzeyde etkilediği görülmüştür. Bu çalışma, sürdürülebilir, kimlik odaklı ve ihtiyaç temelli bir adaylık programı için çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This narrative inquiry aims to investigate the professional identities of early career English language teachers in the Turkish state school context. It explores the ways language teacher identities are constructed through personal histories and professional experiences in learning communities. The early career English language teachers' views regarding teaching, teachers, students, and the language and the affective dimension of their job are examined. The study additionally looks into the influences of the social, institutional, and political environments on maintaining and (re)negotiation of the language teacher identities. In order to achieve these aims, semi-structured individual interviews with 11 teachers in the candidature process were conducted. The data were analyzed adopting a multiphase content analysis method. The findings revealed that there were several identity stabilizers for the early career English language teachers such as the fascination with subject and the job, caring for students and the relationships with them and the former teachers. It was seen that personal histories informed language teacher identities and learning how to teach was mainly built around either practice or the observations of it. Teacher agency was enacted on varying levels to attain alignment between imagined and actual identities in the emotionally complex process of identity (re)negotiation including vulnerability along with high levels of satisfaction. Although collegial and administrative support were acknowledged, rare opportunities of legitimate participation and job socialization were reported. The macro and meso level contextual concerns permeated ideals at all levels. This study offers implications for a sustainable identity-oriented and needs-based induction program.