Eski Türk edebiyatı metinleriyle hazırlanan yedinci sınıf Türkçe dersi zaman ve mekân temasının çoklu ortam uygulamalarıyla öğretilebilirliğinin incelenmesi
Research of the teaching of time and space themes in seventh-grade Turkish lesson prepared with the Old Turkish literature texts through multiple media applications
- Tez No: 664408
- Danışmanlar: PROF. DR. H. AHMET KIRKKILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 733
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı; eski Türk edebiyatı metinleriyle hazırlanan yedinci sınıf Türkçe dersi zaman ve mekân temasının çoklu ortam uygulamalarıyla öğretilmesinin öğrencilerin akademik başarılarına, tutumlarına, edindikleri bilgilerin kalıcılığına etkisinin belirlenmesi ve öğrencilerin uygulamaya ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Karma yöntem araştırması müdahale desenine göre tasarlanan araştırma; ders içeriğinin hazırlanması, Türkçe Dersi Çoklu Ortam Tasarımı'nın (TDÇOT) geliştirilmesi, deney süreci ve araştırma raporunun yazılması olmak üzere dört aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu; Erzurum ilinde 7. sınıfta öğrenim gören ve çok aşamalı örnekleme yöntemiyle seçilen 123 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın uygulaması; 2017-2018 eğitim-öğretim yılında yedinci sınıf Türkçe dersi“Zaman ve Mekân”teması çerçevesinde 3 deney, 3 de kontrol olmak üzere 6 grupta, 6 hafta boyunca toplam 30 ders saati içinde gerçekleştirilmiştir. Derslerin yürütülmesinde; deney gruplarında eski Türk edebiyatı metinleriyle hazırlanan TDÇOT, kontrol gruplarında ise güncel program temel alınmıştır. Araştırmada başarı testleri (PYBS, ZMTBT, ETEBT, PYBS), tutum ölçekleri (KTEYTÖ, TDYTÖ), görüşme formu (ESÇOTGF), yazılım değerlendirme formu (EYDF), günlükler, alan notları, doküman incelemesi ve gözlem yöntemiyle veri toplanmıştır. Araştırmada nitel verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri; nicel verilerin analizinde ise normallik testleri, Bağımlı Örneklemler için t-Testi, Tek Faktörlü Varyans Analizi, karışık ölçümler için ise İki Faktörlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Bulgular: Elde edilen bulgular, deney ve kontrol gruplarının Türkçe dersi akademik başarı ve Türkçe dersine yönelik tutum puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğunu; deney gruplarının eski Türk edebiyatı akademik başarı ve eski Türk edebiyatına yönelik tutum puanları arasında son test lehine anlamlı bir fark bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca deney gruplarındaki öğrencilerin Türkçe dersi, TDÇOT ve eski Türk edebiyatına yönelik görüşlerinin olumlu olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Araştırma sonucunda eski Türk edebiyatı metinleriyle hazırlanan TDÇOT'nin Türkçe derslerinde kullanımının öğrencilerin akademik başarılarını, derse yönelik tutumlarını artırmada etkili olduğu; Türkçe dersi, TDÇOT ve eski Türk edebiyatına yönelik görüşlerini olumlu yönde etkilediği ve araştırmanın nitel sonuçlarının nicel sonuçlarını açıkladığı yorumu yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to determine the effect of teaching the themes of time and space in the seventh-grade Turkish lesson prepared with the texts of the old Turkish literature with multimedia applications on students' academic achievements, attitudes, and the permanence of the knowledge they have acquired and to evaluate students' views on practice. Method: This study, which was designed according to the mixed method research intervention pattern, was conducted in four stages as the preparation of course content, development of Turkish Lessons Multimedia Design, experimental process and writing the research report. The study group of the research consists of 123 7th grade students selected by the multi-stage sampling method in Erzurum. The application of this study was practised within the framework of the theme of“Time and Space”of the seventh grade Turkish lesson in 6 groups, 3 experiments and 3 control, for a total of 30 lesson hours for 6 weeks in the 2017-2018 academic year. While conducting lessons Turkish Lessons Multimedia Design, which was developed by using the texts of the old Turkish literature, was used in the experimental groups while the current program was used in the control groups. Data were collected using success tests (FBSE, TSTST, OTLST), attitude scales (ASCTL, ASTL), interview form (IFMUOTL), software evaluation form (ESEF), diaries, field notes, document analysis and observation method. In the study, descriptive analysis and content analysis methods in analysing qualitative data; normality tests in the analysis of quantitative data, t-Test and One-Factor Analysis of Variance for Dependent Samples, and Two-Factor Analysis of Variance for Mixed Measures were used. Findings: As a result of the obtained data, it was found out that the students in the experimental groups of the Turkish lessons with the TLMD increased their academic achievement regarding the old Turkish literature and Turkish course, and enabled to develop a positive attitude and their views about the Turkish lesson, TLMD and old Turkish literature were positive. Result: As a result of the study, it can be stated that TLMD, prepared with old Turkish literature texts, was effective for increasing the academic achievements of the students and their attitudes towards the lessons; it also affected the attitudes of students towards Turkish lesson, TLMD, and Old Turkish Literature positively and the qualitative results of the study explain the quantitative results of the study.