Türk televizyon dizilerinde dinî semboller: Yeşil Deniz ve Karagül dizileri örneği
Religious symbols in Turkish TV series: The case of Yeşil Deniz and Karagül
  1. Tez No: 665052
  2. Yazar: BÜŞRA BETÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN BANU OKUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Günümüzün en yaygın kitle iletişim araçlarından birisi olan televizyon, farklı yaşam tarzlarını izleyiciye sunması ve bireyleri etkileyerek fikir ve davranışlarını yönlendirmesi bakımından, farklı bireyler üzerinde ortak zevkler oluşturan bir etkiye sahiptir. Bu çalışmanın amacı, televizyonda yayınlanan programlarda dini öğelere yer verilip verilmediğini diziler bağlamında incelemektir. Çalışma, post modern dönemde siyasa ile bağlantılı olarak televizyon dizilerinde dinî öğelerin artması yönünde değişim gözlendiği hipotezi üzerine bina edilmiştir. Yaygın bir izleyici kitlesine sahip olan televizyon dizilerinde dini referans alan hangi öğelerin bulunduğu, bu öğelerin ekrana yansıtılırken kurumsal dinin kurallarına uygun olarak sunulduğu/sunulmadığı, farklı bakış açısına sahip kanallarda yayınlanan dizilerde dini öğelerin bulunma oranı ve sunumu açısından bir farklılık olduğu/olmadığı gibi soruların da çalışma sırasında cevaplanması hedeflenmektedir. Farklı iki televizyon kanalında aynı dönemde yayınlanan iki dizinin tüm bölümlerinin izlenmesi neticesinde elde edilen veriler, içerik analizi yapılarak yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Television, which is one of the most common mass communication tools of today, has an effect of creating common tastes on different individuals in terms of presenting different lifestyles to the audience and influencing the ideas and behaviors of individuals. The aim of this study is to examine whether or not religious items are included in TV programs in the context of TV series. The study is based on the hypothesis that, in the postmodern period, there is a change in the direction of the increase of religious elements in television series in connection with politics. The questions such as which elements referring to religion are presented in the TV series that have a widespread audience, whether they are presented or not in accordance with the religious doctrines, whether or not the serials that are broadcasted on channels with different ideological perspectives differ in terms of having and presenting the religious elements are aimed to be answered during the study. The data that is obtained as a result of watching all the episodes of the two TV series that are broadcasted on two different television channels in the same period were tried to be interpreted through content analysis.