İşveren markasında işletmelerin sosyal medya hesaplarının etkisi
  1. Tez No: 787238
  2. Yazar: BERŞAN UÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAİM AŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Rekabet ortamının giderek arttığı günümüz koşullarında firmaların oluşturduğu en iyi şirket algısının önemi oldukça yüksektir. Bireyler bu algıyı oluşturan, çekici gelen firmaları tercih etmektedir. Mevcutta çalışan bireyleri elde tutmak, potansiyel nitelikli çalışanları firmaya çekmek için insan kaynaklarının işveren markasını oluşturmaları gerekmektedir. Oluşturulan işveren markasının yayılmasını sağlayan en etkin uygulamada sosyal medya kullanımıdır. Bu bağlamda da çalışmanın amacı işveren markasında firmaların sosyal medya kullanımının etkisinin incelenmesidir. Çalışma üç bölümden oluşturulmuştur. İşveren markası kavramı ve sosyal medya kavramları detaylı şekilde araştırıldı. Buradan elde edilen bulgular ile araştırma gerçekleştirildi. Yapılan araştırma sayesinde işveren markasında işletmelerin sosyal medya kullanımlarının etkin bir araç olduğu tespit edildi. Elde edilen tespitler beraberinde farklı firmalarda çalışan farklı bireylerle röportaj çalışması gerçekleştirildi. Röportajda çalışan bireylere tüm araştırmayı kapsayan on dört farklı sorular yönetildi. Ve bu sorular analiz edildi.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, where the competitive environment is increasing, the importance of the best company perception created by the companies is quite high. Individuals prefer attractive companies that create this perception. Human resources need to create an employer brand in order to retain current employees and attract potential qualified employees to the company. The most effective application that ensures the spread of the created employer brand is the use of social media. In this context, the aim of the study is to examine the effect of companies' use of social media on employer branding. The study is composed of three parts. The concept of employer brand and social media concepts were investigated in detail. The research was carried out with the findings obtained from here. Thanks to the research, it was determined that the use of social media by businesses in employer branding is an effective tool. Along with the findings obtained, interviews were conducted with different individuals working in different companies. Fourteen different questions covering the entire research were asked to the individuals working in the interview. And these questions were analyzed.