Sürdürülebilirlik odaklı girişimcilik faaliyetleri ile gayrimenkul sektöründeki sorunlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between sustainability focused entrepreneurship activities and problems in the real estate sector
- Tez No: 665524
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELAMİ YILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Düzce Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 192
Özet
Araştırmanın amacı, sürdürülebilirlik odaklı girişimcilik faaliyetlerinin gayrimenkul sektöründeki sorunlara etkisinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır ve Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) üyesi işletmeler evren olarak incelenmiştir. Üye işletmelerdeki 251 yöneticiden anket cevapları toplanmıştır. Toplanan verilere SPSS 25 programı aracılığıyla ile çeşitli istatistiki analizler yapılmıştır. Bulgulara göre literatüre uygun olarak sürdürülebilirlik odaklı girişimcilik faaliyetlerinin sektördeki ekonomik, sosyal ve çevresel sorunlar üzerindeki olumlu etkisi tespit edilmiştir. Yasallık, etki ve felsefe öznitelikli faaliyetlerin gayrimenkul sektöründeki sorunların çözümünde genellikle olumlu yönde etkilerinin olduğu görülmektedir. Sosyal sorunların önemli görüldüğü ve yasallık nitelikli girişimcilik faaliyetlerinin görece daha fazla etkili olduğu araştırmada tespit edilmiştir. Gayrimenkul sektöründe meşruiyet özelliği taşıyan genel kabul görmüş kişi ve kurumlardan sürdürülebilirlik odaklı kentsel dönüşüm, uygun finansal altyapılar ve uzun vadeli uygulanabilir politikalar gibi çözümler beklenmektedir. Sürdürülebilirlik odaklı eğitimler, yenilikler ve araştırmalar toplumda farkındalığın artmasına katkıda bulunacaktır. Konu üzerine sektörel araştırma yapacak araştırmacıların mevcut durumu analiz ederken öncelikle sektördekilerin nitelik ve etkilerini tanımlayarak, sınıflandırarak incelemeler yapmaları önerilmektedir. Gayrimenkul sektöründe meşruiyet özelliği taşıyan genel kabul görmüş kişi ve kurumlardan sürdürülebilirlik odaklı kentsel dönüşüm, uygun finansal altyapılar ve uzun vadeli uygulanabilir politikalar gibi çözümler beklenmektedir. Sürdürülebilirlik odaklı eğitimler, yenilikler ve araştırmalar toplumda farkındalığın artmasına katkıda bulunacaktır. Konu üzerine sektörel araştırma yapacak araştırmacıların mevcut durumu analiz ederken öncelikle sektördekilerin nitelik ve etkilerini tanımlayarak, sınıflandırarak incelemeler yapmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to examine the effects of sustainability-focused entrepreneurial activities on the problems in the real estate sector. The quantitative research method was used in the research and the enterprises which are members of the The Association of Real Estate and Real Estate Investment Companies (GYODER) were examined as the universe. Survey responses of 251 executives from member companies were collected. Various statistical analyzes were made with the the SPSS 25 program to the collected data. According to the findings, the positive effect of sustainability-focused entrepreneurship activities on economic, social and environmental problems in the sector has been determined in accordance with the literature. It is seen that activities with legitimacy, efficacy and philosophy attributes generally have positive effects in solving the problems in the real estate sector. It has been determined in the research that social problems are seen as important and that the legality-qualified entrepreneurial activities are relatively more effective. Solutions such as sustainability-focused urban transformation, appropriate financial infrastructures and long-term applicable policies are expected from generally accepted individuals and institutions with legitimacy in the real estate sector. Sustainability-focused educations, innovations and researches will contribute to raising awareness in the society. It is recommended that researchers who will conduct a sectoral research on the subject, while analyzing the current situation, firstly define and classify the characteristics and effects of those in the sector.