St-elevasyonlu miyokard infarktüsü vakalarında serum homosistein düzeyleri ile kardiyak belirteçler ve biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between serum homocysteine levels and cardiac markers and biochemical parameters in st-elevated myocardial infarction cases
- Tez No: 665607
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KARAPEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Koroner Arter Hastalığı (KAH), koroner arterlerin beslediği miyokardiyal alanda gelişen iskemi ile karakterize kronik enflamatuvar bir hastalık olarak adlandırılmaktadır. Yapılan bu çalışmada, ST elevasyonlu miyokard infarktüsülü (STEMI) hastaların serum homosistein, lipoprotein (a), kardiyak belirteçleri ile bazı biyokimyasal parametreleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma materyalini Kafkas Üniversitesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesinde STEMI tanısı konulan 100 hasta ile 100 sağlıklı birey oluşturdu. Hasta ve sağlıklı bireylerden alınan kan örneklerinden elde edilen serumlarda homosistein, lipoprotein (a), kardiyak parametrelerle rutin biyokimyasal parametrelerin ölçümü yapıldı. Çalışmada hasta grubun lölosit (p< 0,01), nötrofil (p< 0,01), monosit sayısı (p< 0,01), CRP (p< 0,01), total kolesterol (p< 0,01), LDL-kolesterol (p< 0,01) düzeyleri daha yüksek olarak bulundu. Lenfosit sayısı, albumin (p< 0,05), ürik asit (p< 0,01), HDL- kolesterol (p< 0,01) düzeyilerinin ise düşük olduğu tepit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coronary Artery Disease (CAD) is called a chronic inflammatory disease characterized by ischemia that develops in the myocardial area fed by the coronary arteries. In this study, it was aimed to investigate the relationship between serum homocysteine, lipoprotein (a), cardiac markers and some biochemical parameters of patients with ST elevation myocardial infarction (STEMI). The study material was composed of 100 patients diagnosed with STEMI and 100 healthy individuals at Kafkas Üniversitesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastahanesi. Homocysteine, lipoprotein (a), and routine biochemical parameters were measured with cardiac parameters in sera obtained from blood samples taken from patients and healthy individuals.