Kırgız Türkçesi ve Altay Türkçesinde hayvancılık terimleri
Livestock terms in Kirghiz Turkish and Altaic Turkish
- Tez No: 666250
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL BAYTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Yaşamın her alanında hayvanlardan faydalanan Türkler'in hayvanlar konusunda geniş bir kültür yapısı vardır. Hayvanlar sayesinde beslenmiş, savaşmış, korunmuş, süslenmiş vb. buna karşı gereken saygıyı da göstermiştir. Türkler için hayvanların çok önemli bir yeri vardır. Bu önem hayvan adlarında da büyük bir zenginlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan bu çalışmada Türk dilleri içinde iki güzide lehçe olan Kırgız ve Altay Türkçesi arasında hayvan adları ve hayvansal terimler karşılaştırılmıştır. Gerek ses, gerek anlam olarak değerlendirmeler yapılmıştır. Elde edilen bulgular hem söz varlığı, hem de hayvanlara verilen değer açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Turks who benefit from animals in all areas of life have a wide cultural structure about animals. Thanks to the animals, they fought, fought and preserved and showed the necessary respec. Animals have an very important place for Turks. This importance also appears as a great wealth in animal names. İn this study, animal names and animal terms were compared between Kirghiz and Altaic Turkish, which are two distinguished dialects in Turkish languages. Both sound and meaning were evaluated. The findings obtained are long-lasting both in terms of vocabulary and the value given to animals.