istanbul'daki süt ve süt ürünlerinden Brucella türlerinin izolasyonu ve identifikasyonu
Isolation and identification of Brucella species from milk and dairy products in Istanbul
  1. Tez No: 666960
  2. Yazar: RIHAM MOHAMED HAMID MOHAMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA ÜNVER ALÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Genellikle enfekte hayvanlara doğrudan temas ile ya da kontamine çiğ süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi yoluyla insanlara bulaşabilen Bruselloz büyük ölçüde ekonomik kayıplara yol açabilen halk sağlığı ve gıda güvenliği açısından tehlikeli bir hastalıktır. Bu nedenle bu hastalığın gıdalarda ve özellikle süt ve süt ürünlerinde tanımlanması oldukça önemlidir. Bu çalışmada İstanbul/Beylikdüzü semtinden alınan toplam 100 adet süt ve süt ürününde (çiğ süt (25 adet), peynir (45 adet), tereyağı (15 adet) ve kaymak (15 adet)) Brucella spp. varlığını araştırmak amaçlanmıştır. Örneklerden Brucella spp. izolasyon ve identifikasyonu için, kültür, biyokimyasal testler, süt ring testi, aglütinasyon reaksiyonu testleri kullanılmıştır. Süt ring testinde 4 adet pozitif bulunmuştur. Yüz adet numuneden izole edilen şüpheli kolonilerden biyokimyasal testler ve aglütinasyon testleriyle son olarak beş adedi belirlenmiş, ancak İstanbul Pendik Veteriner Kontrol Ensitütüsü'nde yapılan doğrulamada hiçbiri Brucella spp. olarak identifiye edilmemiştir. Hiçbir örnekte Brucella spp. tesbit edilmemiş olması nedeniyle, İstanbul/Beylikdüzü semtinde rastgele örnekleme ile seçilen, süt ve ürünlerinin Brucella yönünden güvenilir olduğu ve halk sağlığı açısından bir tehdit oluşturmadığı söylenebilir. Daha önce Türkiye'de yapılmış çok sayıda araştırmada süt ve süt ürünlerinde düşük de olsa Brucella tespit edilmiş olması dikkate alındığında, enfeksiyonun ciddiyeti açısından, daha fazla numune alınarak araştırmanın genişletilmesi ve araştırmalara devam edilmesi faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Brucellosis, which can be transmitted to humans by direct contact with infected animals or by consuming contaminated raw milk and dairy products, is a dangerous disease in terms of public health and food safety that can lead to economic losses. For this reason, it is of vital importance to define this disease in food, especially milk and dairy products. In this study, it was aimed to investigate the presence of Brucella spp. in 100 milk and dairy products (raw milk (25 samples), cheese (45 samples), butter (15 samples) and cream (15 samples)) taken from Istanbul / Beylikdüzü district. Culture, biochemical tests, milk ring test, agglutination reaction tests were used for Brucella spp. isolation and identification from samples. 4 positives were found in the milk ring test. Finally, five of the suspicious colonies isolated from 100 samples were determined by biochemical tests and agglutination tests, but none of them were identified as Brucella spp. in the verification performed by the Istanbul Pendik Veterinary Control Institute. Since Brucella spp. had not been detected in any of the samples, it can be said that milk and its products selected by random sampling in Istanbul / Beylikdüzü district are safe in terms of Brucella and do not pose a threat to public health. The fact that Brucella had been detected, even by a small margin, in milk and dairy products in numerous researches previously conducted in Turkey calls for the continuation and expansion of research by taking more samples, which proves useful taking into account the severity of the infection.