Tedarik zinciri entegrasyonunun tedarik zinciri performansı üzerindeki etkisi
The impact of supply chain integration on the supply chain performance
- Tez No: 667853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sürdürülebilir rekabetin önem kazandığı günümüzde tedarik zincirinin doğru bir şekilde entegre edilmesi bu zincirin performansını olumlu olarak etkilemektedir. Dolayısıyla işletmeler diğer işletmelere göre bu süreçte rekabetçi bir pozisyona geçmektedir. Bu çalışmanın amacı ise tedarik zinciri entegrasyonun tedarik zinciri performansı üzerindeki etkisini saptamaktır. Bu kapsamda çevrimiçi olarak uygulanan anket çalışmasında Ankara, İstanbul, Bursa, Sakarya, Kocaeli ve Gaziantep Organize Sanayi Bölgelerine kayıtlı küçük, orta ve büyük ölçekli üretim/imalat işletme yöneticilerinden 183 yöneticiye ulaşılmıştır. Yapılan analiz sonucunda iç entegrasyonun müşteri hizmet performansını arttırdığı belirlenmiştir. Ayrıca dış entegrasyonun tüm alt boyutlarının esneklik performansını pozitif olarak etkilediği tespit edilmiştir. Bunun yanında, entegrasyon ve maliyet performanslarını sadece tedarikçi entegrasyonunun pozitif olarak etkilediği bulgulanmıştır. Araştırma sonuçlarının kuramsal uygulamaları ve pratiğe yönelik uygulamaları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world where sustainable competition is gaining importance, the proper integration of the supply chain affects the performance of this chain positively. Therefore, businesses move into a competitive position in this process compared to other businesses. The purpose of this study is to determine the effect of supply chain integration on supply chain performance. In this context, 183 managers from small, medium and large scale production/manufacturing business managers registered in Ankara, Istanbul, Bursa, Sakarya, Kocaeli, and Gaziantep Organized Industrial Zones were reached in the online survey study. As a result of the analysis, it was determined that internal integration increased the customer service performance. In addition, it has been determined that all sub-dimensions of external integration positively affect the flexibility performance. In addition, it has been found that only supplier integration positively affects integration and cost performances. The theoretical applications and practical applications of the research results were discussed.