Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören hentbolcuların zihinsel dayanıklılık düzeylerinin sorun çözme becerisine etkisi
The impact of the mental resistance levels of the handball players study at the Faculty of Sports Sciences on the problem-solving skill
- Tez No: 667868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED FATİH BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören hentbolcuların zihinsel dayanıklılık düzeylerinin sorun çözme becerisine olan etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmaya 74 kadın, 159 erkek olmak üzere toplam 233 profesyonel hentbolcu (X yaş = 24.93 ± 3.41) gönüllü olarak katılmıştır. Bu araştırmada, Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri, Problem Çözme Envanteri ve araştırmacı tarafından oluşturulan altı sorudan oluşan (cinsiyet, yaş, bölüm, sınıf, yerleşim yeri, spor yaşı) kişisel bilgi formu kulanılmıştır. Verilerin normal dağılımına bağlı olarak, çalışma grubuna ilişkin demografik bilgiler, Mann Whitney-U testi, ANOVA analizi, Kruskal Wallis H testi, Korelasyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is; the ımpact of the mental resıstance levels of handball players studying at the sports science faculty on the problem-solvıng skıll. A total of 233 handball players (X age = 24.93 ± 3.41), 74 women and 159 men, voluntarily took part in this study. In this study, the researcher used a personal information form that consisted of the inventory of mental resilience in sports, the inventory for problem solving, and six questions (gender, age, department, grade level, residential area, age of sport). Depending on the normal distribution of the data, demographic information about the study group, Mann Whitney U test, ANOVA analysis, Kruskal Wallis H test, and correlation analysis were used.