Aile içi şiddet haberlerinin Kırık Camlar Teorisi bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of domestic violence news in the context of Broken Glass Theory
  1. Tez No: 669290
  2. Yazar: NURŞAH ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Forensic Medicine, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Önleme ve Analizi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Aile, toplumun en küçük toplumsal birimi olmakla birlikte diğer insanlarla bir arada kalarak yaşadıkları en küçük ve en eski toplumsal birim olarak tanımlanmaktadır. Şiddet ise bireylerin öfkelenmesi, duygusal baskı altında hissedilmesi, yaralanması gibi durumların meydana gelişi ile ortaya çıkan fiziki ya da farklı davranışlar ile ortaya çıkan davranış şekli olarak tanımlanmaktadır. Aile ve ailenin korunması durumu yalnızca aile içinde yer alan bireylerle değil, toplum gereksinimleri için de gerekli bir yapıdır. Şiddet kavramı ilk olarak aile içinde öğrenilip sonrasında devam eden bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu döngü içinde devam eden ve her türlü aile içi şiddet davranışları aile birliğinin bozulmasına, parçalanmasına sebep olmaktadır ve aile içinde yaşayan bireyler bu davranışlardan olumsuz etkilenmektedir. Aile içi şiddet, aile içinde yaşayan bireylerin kendi veya diğer bireylerin yaşamlarının bozulmasından dolayı ortaya çıkan davranış şekilleridir. Bu çalışmada aile içi şiddet konusunda medyada aile içi şiddet konularının veriliş şekli içerik analizi yapılarak incelenmiş ve Kırık Camlar Teorisi kapsamında değerlendirilmiştir. Bu teoriye göre küçük suçlara karşı önlem alınmaması, büyük suçlara meyilli insanları cesaretlendirmektedir. Mağdur haklarının yeterince savunulmadığı, suçluların hak ettikleri cezaları almadığına dair anlamlar çıkarılmasına sebep olabilecek haberlerin, kişiler üzerinde düzensizlik, sahipsizlik duyguları yaratabileceği, bunun sonucu olarak suçun meydana gelmesine yönelik zemin hazırlayabileceği, suça meyilli kişilerin üzerinde ise cesaretlendirici etki yapabileceği sonucuna varılmıştır. Aile içi şiddet haberlerinin verilirken kontrolsüzlük, sahipsizlik vb. anlamlara sebep olabilecek ifadelerden kaçınmasının, haber başlık ve içeriklerinde nötr ifadeler kullanılmasının suç önleme faaliyetlerine katkı sağlayacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The family is defined as the smallest and oldest social unit of society, which is the smallest and oldest social unit in which they live, staying together with other people. Violence, on the other hand, is defined as a form of behavior that occurs with physical or different behaviors that occur with the occurrence of situations such as anger, feeling under emotional pressure, injury of individuals. Family and family protection is a necessary structure not only for the individuals involved in the family, but also for the needs of society. The concept of violence is first learned in the family and then occurs as a phenomenon that continues. All kinds of domestic violence behaviors that continue in this cycle cause the breakdown and breakdown of family unity, and individuals living in the family are negatively affected by these behaviors. Domestic violence is a form of behavior that occurs due to the deterioration of the lives of individuals living in the family or other individuals. Accordingly, the issue of how domestic violence issues were given in the media on domestic violence was examined by content analysis and evaluated within the framework of the theory of broken windows. According to this theory, the lack of measures against minor crimes encourages people who are prone to Major Crimes. It has been concluded that the rights of the victims are not adequately defended, that news that can lead to meaning that criminals do not receive the punishment they deserve can create feelings of disorder, lack of ownership on people, as a result, it can prepare the ground for the occurrence of a crime, and it can have an encouraging effect on people who are prone to crime. Lack of control, lack of ownership, etc. when reporting domestic violence. it has been assessed that avoiding expressions that may cause meaning will contribute to crime prevention activities.