Essays on capital structure in Turkey
Türkiye'de sermaye yapısı üzerine denemeler
- Tez No: 669495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ORAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, Türkiye'de faaliyet gösteren firmaların sermaye yapısı ile ilgili üç araştırma sorusuna cevap bulmaya çalışmaktadır. Önceki çalışmalara göre daha kapsamlı bir veri seti kullanılarak, Türk firmalarının sermaye yapılarını karakterize eden olası faktörler araştırılmıştır. İlk denemede, panel veri ve sabit etki tahmin sonuçları, finansal hiyerarşi (pecking-order) teorisinin ödünleşme (trade-off) teorisine kıyasla Türk firmalarının sermaye yapısını daha iyi açıkladığını göstermektedir. İkinci denemede, özel firmaların halka açık firmalardan daha yüksek borç oranlarına sahip oldukları ortaya konmuştur. Ayrıca, duyarlılık etkisinin mevcut tezde doğrulanamadığı görülmektedir. Son denemede, ampirik bulgular Türk firmalarının mali yapılarını hedef seviyeye yeniden dengelediğini göstermiştir. Ayrıca, halka açık firmalarla karşılaştırıldığında, özel firmaların finansal açıklarını daha fazla borçlanma yoluyla finanse ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation attempts to find answers to three research questions related to Turkish firms' capital structure. Employing a relatively more comprehensive data set, possible factors that characterize capital structures of Turkish firms are explored. In the first essay, pooled panel and fixed effect estimation results provide evidence supporting the pecking order theory as a better fit for Turkish firms. In the second essay, debt ratios of private firms have been reported higher than public firms. Moreover, it is observed that the sensitivity effect cannot be validated in the present dissertation. In the last essay, evidence supports that Turkish firms rebalance their financial structure to a target level. Moreover, the private firms finance their deficits through more debt issuance compared to the public firms.