Demokrasinin evriminde politik entropinin rolü ve işlevi
The role and function of political entropy in evolution of democracy
  1. Tez No: 670106
  2. Yazar: IŞIKHAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Evrimin sonucu daha gelişkin bir canlı olmaktan çok şartlara daha kolay uyum sağlayan daha baskın bir organizma olmaktır. Bu anlamda yaşayan tüm varlıklar bir evrimsel süreçten geçip köklerinin izini taşıyan başka bir şeye dönüşmektedirler. Tarihi seyri incelendiği zaman demokrasi denilen siyasi kavramın da bir biyolojik canlı gibi evrimsel süreçlerden geçmekte olduğu görülmektedir. Siyasal sistemler üzerine çalışma yürüten siyaset düşünürleri, siyasal süreçler hakkında süreklilik arz eden ve bir çembere benzeyen teorik bir yapı tespitinde bulunmuşlardır. Ortak düşünce güçlenen siyasal yapıların her zaman güçten düşeceği ve daha sonra yeniden güçleneceğine dairdir. Fakat düşünürler bu hareketin sebebine ortak bir isim geliştirememiş, her biri kendi teorisi içinde yeni bir kavram geliştirmiştir. Charles Tilly, bu itici gücü demokrasinin geri çevrimi diye ifade ederken Vilfredo Pareto“Nedenini bilemediğim bir doğa kuralı”şeklinde ifade etmiştir. Bu çalışmada düşünürlerin ortak bir kelime olarak ifade etmedikleri siyasal kavramın politik entropi olabileceği iddia edilmiştir. Politik entropinin artmasıyla yozlaşan siyasal sistem, halkın tepkisini artıracağı yani demokratik süreçleri başlatacağı için; bu çalışmada politik entropi artışının, demokrasinin evrimine olumlu ivme sağladığı fikri ortaya konmuştur. Ayrıca bu çalışmada politik entropi artışıyla bir sistem gibi enerjisini yitiren demokrasi rejiminin sonradan daha da güçleneceği ve özgürlükçü-otoriter rejimler arasında dalgalanmalı bir yapı olsa dahi her zaman daha demokratik ve çoğulcu bir yönetime doğru yönelim olacağı iddiası vardır.
Özet (Çeviri)
The result of evolution is to be a more dominant organism that adapts more easily to conditions rather than being a more developed. In this sense all creatures pass an evolutionary process and transform into something else that bears the traces of their roots. When history of democracy is examined, it is seen that the democracy as political concept is undergoing evolutionary processes like a biological creature. The thinkers who working on political systems have determined a hypothetical structure about political processes that resembles a circle and has continuity. Common thought is that political structures that get stronger always will weaken and then become again stronger. But thinkers could not develop a common name for the cause of this movement, each one developed a new concept within their own theory. C. Tilly expressed this driving force as the reversals of democracy, while Vilfredo Pareto expressed it as“a rule of nature for which I do not know why.”In this study, it has been claimed that the political concept that the thinkers did not express as a common name could be political entropy. Since the political system, which is degenerated with the increase of political entropy, will increase the reaction of the people, it initiates democratic processes; In this study, the idea that the increase in political entropy provides a positive momentum to the evolution of democracy. In addition, there is a claim in this study that the regime of democracy, which loses its energy like a system with the increase of political entropy, will become stronger later, and even if there is a fluctuating structure between libertarian-authoritarian regimes, there will always be a tendency towards a more democratic and pluralist regime.