The natural gas and the protracted conflict in Cyprus
Kıbrıs'ta doğalgaz ve sürüncemeli çatışma
- Tez No: 670934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSUN NECATİ KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, Kıbrıslı Türk ve Rum toplumlarının aynı alanda nasıl doğalgaz mücadelesi verdiklerini ve Kıbrıs'ta devam eden sürüncemeli çatışmaları nasıl şekillendirdikleri Fligstein ve McAdam'ın alan teorisine ait stratejik eylem alanları konsepti kullanılarak incelenmiştir. Kıbrıs'ta yerleşik iki stratejik eylem alanı olan doğal gaz ve sürüncemeli çatışma bağlamındaki mücadeleler ve etkileşimler karşılaştırmalı olarak anliz edilmiştir. Bulgular, doğal gaz alanındaki süreçlerin ve sonuçlarının büyük ölçüde kendisinden önce gelen sürüncemeli çatışma alanındaki sınırlı başarı ve başarısızlıkların sonuçları üzerine inşa edildiğini göstermektedir. Bir yandan, Kıbrıs sularındaki doğalgaz, sürüncemeli Kıbrıs çatışmasını çözmek için yeniden barış görüşmelerinin kurulmasını teşvik etmekle kalmadı, aynı zamanda sürüncemeli Kıbrıs çatışmasına dayalı haklar ve mülkiyet tartışmalarını da ateşledi. Öte yandan, Kıbrıs sularındaki doğal gaz, sürüncemeli Kıbrıs çatışmasına daha elverişli bir barış çözümü için taraflarca oyun değiştirici olarak kullanıldığı tespit edildi. Dahası uluslararası aktörlerin ve dış hükumetlerin müdahalesi iki aktörün rızasını da içeren geçici bir istikrar yarattı.
Özet (Çeviri)
Using strategic action fields (SAFs) concept from Fligstein and McAdam's a theory of field, the thesis examined the Turkish and Greek communities' natural gas struggle in the same field and how they shaped the protracted Cyprus conflict. The struggles and interactions in the context of natural gas and the protracted Cyprus conflict, two embeddedness strategic action fields (SAFs) in Cyprus, are comparatively analysed in this thesis. The results show that the processes and results in natural gas SAF are based on the limited successes and failures of the protracted Cyprus conflict SAF that is its antecedent. On one hand Natural gas in Cyprus waters not only encouraged resumption of the Cyprus talks to solve the protracted Cyprus conflict but also sparked a debate on rights, equality and ownership based on the protracted Cyprus conflict. On the other hand, natural gas in Cyprus waters is used by parties as a game changer for a more favourable peace settlement to the protracted Cyprus conflict. Additionally, intervention of the international actors and governments from outside created a temporary stability that included consent of the two sides.