Reading the complexity of the 'fringe' from a perspective of territorial and historical change: The case of Datça, Muğla
'Çeper' in karmaşıklığını bölgesel ve tarihsel değişim bakış açısı ile okumak: Datça örneği, Muğla
- Tez No: 672070
- Danışmanlar: PROF. DR. ANLI ATAÖV DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Geçmişten günümüze kentsel ve kırsal alanlar hem mekânsal hem de sosyal açıdan birbirinden ayrışık olarak tanımlanmış, gelişim politikaları da bu yönde zıtlıklar içermiştir. Kentsel alanlar ve kırsal alanlar arasında süregelen farklılaşma en çarpıcı şekilde karmaşık, heterojen ve dinamik bir yapıya sahip ve çok boyutlu ve çok aktörlü etkileşimlerle işleyen kent çeperlerinde bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yönetsel, mekânsal ve sosyal sebeplerden ötürü ne kır ne de kent olarak tanımlanamayan bu alanlar kentlerin gelişme baskısından doğrudan etkilenirler. Özellikle doğal ve kültürel ekolojik düzenin hakim olduğu bölgelerin kent çeperlerinde, planlama kararları ile yerin özellikleri çatışma yaşamaktadır. Kent çeperlerinin bu özelliklerini ve nasıl işlediğini anlamada karmaşıklık kuramı bazı ipuçları sunabilir. Buradan yola çıkarak, bu çalışmanın amacı, Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içinde yer alan Datça ilçesinin kent çeperini mekânsal hiyerarşik yapıdaki ilişkisi ve tarihsel olarak değişimi üzerinden karmaşıklık kuramı çerçevesinde incelemektir. Bunu yaparken, çalışmada, çeper alanının heterojen, dinamik ve karmaşık yapısı, hiyerarşik, yatay ve dikey ilişkileri inceleyen süreçsel bir pratikle ele alınmaktadır. Bir başka deyişle, bu çalışma kent çeperini anlamak için, çeperin mekânsal hiyerarşik yapısı ile ilişkisi ve tarihsel olarak değişimi üzerinden plan kararları ile ilişkilendiren ve sosyo-ekonomik bileşenleri ile bütünleşik bir okuma sunmaktadır. Araştırma bölgesel bağlam ve yerleşim bağlamı olmak üzere iki ölçekte yürütülmüştür. Analiz çalışmalarında ikincil veriler kullanılmış, CBS uygulamaları aracılığıyla verilerin mekânsal analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın bu tür bir mekânsal okuma yaklaşımı, özellikle doğal ve kültürel değerleri yüksek olan ve korunan alanlarda kent çeperini anlamak ve alanın değer özellikleri ile uyumlu karar ve politikalar geliştirebilmek için bir yöntem önerisi de sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban and rural areas have traditionally been defined as separate from each other both spatially and socially. Therefore, their development policies have been different from each other as well. The problems caused by the separation between urban and rural areas are the most striking in urban fringes. This is due to their complex, heterogeneous, and dynamic structure. Another reason is that many multi-dimensional interactions take place in the fringe and many actors are involved. These areas, which for administrative, spatial, and social reasons can neither be defined as urban nor as rural are directly affected by the development pressure that cities put on them. Especially in a fringe with dominant natural and cultural-ecological values, there is often a conflict between the area's characteristics and the respective planning decisions. In this regard, the complexity theory can help with understanding a fringe's features and their functions. On this basis, the aim of this study is to examine the fringe of the Datça district which is located in the Datça-Bozburun. The fringe's heterogeneous, dynamic, and complex structure and its timeline are examined in terms of horizontal and vertical relations. In other words, this study provides an integrated reading of the area's socio-economic components and associates them with planning decisions. It does so by outlining the component's relationship to the hierarchical spatial structure and the historical change. The research was conducted on two scales, namely the territorial and settlement scales. A spatial analysis of the data was carried out using GIS applications. This spatial reading also proposes a method to understand the urban fringe in protected areas with its rich natural and cultural values. It furthermore helps with making decisions and policies that are compatible with the protected area's characteristics.