İnsan emeğinin alacakaranlığında: Otomasyon, insanın lüzumsuzlaştığı iş ve insanı denetleyen bir teşhir olarak boş zaman
In the twilight of human labor: Automation, work in which human becomes superfluous, and leisure as an exposition that controls people
  1. Tez No: 672274
  2. Yazar: HAKTAN KALIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHTAN YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışma iş, dijital kapitalizm ve boş zamanın ilişkisini“Kapitalizm neden emek-sonrası bir zamanı var edemiyor?”sorusu üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ulaşmayı amaçladığı sonuç kapitalizmin hem tam otomasyon dolayısıyla çalışmanın azaldığı bir süreçle hem de boş zamanın çalışmanın yerine geçeceği bir değişimle çeliştiğidir. Bu çalışma bu nedenle kapitalizmin niçin böyle bir olasılığı engellediğini üç bölümde inceleyecektir. İlk bölüm kapitalizmin nasıl çalışma ahlakını merkeze alan beden politikaları ve cemaatler var ettiğini inceleyecektir. Bu bölüm kapitalizmin çalışmayan insanı cezalandıran, bunu Tanrısal yasalarla birleştiren bir utanç sistemi kurduğunu izah edecektir. İkinci bölüm otomasyon ve yapay zekânın artık insanın bilişsel kabiliyetlerini de kapsayacak şekilde üretimin yerini alabileceği bir tam otomasyon olasılığının niçin kapitalizm tarafından askıya alındığını inceleyecektir. Bu bölüm kapitalizmin emeğin özgürleşmesi, refahın yaygınlaşması, boş zaman çoğunluğa ait olması yerine algoritmik bir yönetimsellik var ettiği argümanını savunacaktır. Üçüncü bölüm ise boş zamanın nasıl çalışmanın uzatıldığı bir zaman olarak kapitalizmde var olduğunu inceleyecektir. Bunu boş zamanın çalışmak, tüketmek, disiplin, tasarruf, para ve takvim ile ilişkisini öne çıkartarak teşhir kavramının etrafında gerçekleştirecektir. Bu çalışma bu bölümler vasıtasıyla hem boş zamanın hem de tam otomasyonun kapitalizmde niçin ahlaki, ekonomik, teknik olarak olanaksız olduğunu incelemeyi amaçlamaktadır. Bu olanaksızlık temsili, siyaseti, iktidarı tanımlayan kimi ayrıcalıklar, ikilikler, sınırlar var ettiği için kapitalizmin gelecekteki krizini anlayabilmek için elzemdir.
Özet (Çeviri)
This study explores the relationship between work, digital capitalism and leisure and aims to examine this relationship through the question of“Why can't capitalism create a post-labor time?”The conclusion that the study aims to achieve is that capitalism contradicts both a process in which work is reduced due to full automation and a change where leisure time can replace work. This paper will therefore examine why capitalism prevents such a possibility in three chapters. The first section will examine how capitalism has created body politics and communities that center the work ethic. This chapter will explain that capitalism has established a system of shame that punishes non-working people and bases this on Divine Laws. The second chapter will examine why capitalism has suspended the possibility of a full automation where automation and artificial intelligence can now replace production to include human cognitive abilities. This chapter will defend the argument that capitalism creates an algorithmic governance rather than the liberation of labor, the spread of welfare, and leisure start to belong to the majority. The third section will examine how leisure time exists in capitalism as a time in which work is extended. It will do this around the concept of exposure by emphasizing the relationship of leisure time with work, consumption, discipline, savings, money, and calendar. This study aims to examine why both leisure time and full automation are morally, economically, and technically impossible in capitalism through these sections. This impossibility is essential to understand the future crisis of capitalism, as it creates certain privileges, dualities, and boundaries that define representation, politics, and power.