Kardiyoembolik inme saptanan hastalarda serebral reaktivite serebral hemoraji önbelirteci olabilir mi?
Can cerebral reactivity BE A marker of cerebral hemorrhage in patients with cardioembolic stroke?
  1. Tez No: 672767
  2. Yazar: AHMET UBUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT UZUNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Anabilimdalı servisine yatışı yapılan ve/veya polikliniğine başvuran nonvalvüler kardiyoembolik inme tanısı konulup oral antikoagülan başlanan hastalara, transkranial Doppler ultrason(TCD) ile breath holding testi yapılarak serebrovasküler reaktivite değişiklikleri değerlendirilmiş ve bir yıl süreyle takip edilen hastalarda serebral reaktivite değişikliğinin serebral hemoraji riskini belirlemedeki gücünün araştırılması amaçlanmıştır. Ocak 2018-Aralık 2019 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Anabilimdalı servisine yatışı yapılan ve polikliniğine başvuran, non-valvüler kardiyoembolik inme tanısı konulup oral antikoagülan başlanan 18 yaşından büyük 80 hasta ve 19 kontrol grubu çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların sosyodemografik özellikleri, komorbid hastalıkları, serebral görüntüleme tetkikleri incelenmiştir. TCD ultrason ile breath holding testi yapılarak bu hastalarda serebrovasküler reaktivite değişiklikleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, patients who were diagnosed with nonvalvular cardioembolic stroke and started oral anticoagulant in Eskisehir Osmangazi University Medical Faculty Hospital Neurology Department clinic, Transcranial Doppler (TCD) ultrasound breath holding test was performed and cerebrovascular reactivity changes were evaluated and this patients followed up for a year. It was aimed to investigate the power of cerebral reactivity changes in determining the risk of cerebral hemorrhage in patients. Eighty patients older than 18 years of age who were admitted to the clinic of Neurology Department of Eskişehir Osmangazi University Medical Faculty Hospital and/or admitted to the outpatient clinic between January 2018 and December 2019 and were diagnosed with non-valvular cardioembolic stroke and started oral anticoagulation and 19 control groups were included in the study. Sociodemographic characteristics, comorbid diseases, and cerebral imaging of the patients included in the study were noted. Cerebrovascular reactivity changes were calculated in these patients by performing breath holding test with TCD ultrasound.