Serbest yatırım fonu ile pay senedi yoğun fonun performansını etkileyen faktörlerin karşılaştırılması: Türkiye uygulaması
A comparison of factors affecting the performance of hedge funds and equity-intensive fund: Turkey application
  1. Tez No: 673607
  2. Yazar: AYDIN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL FETTAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Serbest yatırım fonlarının tarihinin 1920'lere kadar gittiği bilinse de, 1949'da ilk serbest yatırım fonunu oluşturan Alfred W. Jones'tur. Serbest yatırım fonları 1960'lı yıllara kadar çok aktif olmamıştır. 1966'da Fortune'de Carol J. Loomis'in yazdığı bir makale bu makalenin yayınlanmasından sonra ciddi bir şekilde bu fonlara talep artmıştır. Türkiye'de 22.09.2006 tarihinden itibaren mevzuatta yer almasına rağmen 2008 yılının sonuna kadar serbest yatırım fonlarının Türkiye'de uygulanması söz konusu olmamıştır. İlk 'serbest yatırım fonu' 2008 yılında kurulmuştur. Bu çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren 'Serbest Yatırım Fon' ve 'Pay Senedi Yoğun Fonu'nun fon özelliklerinin farklılık gösterip göstermediğini araştırmaktadır. Analiz, 01/01/2020-30/12/2020 tarih aralığında verilerine eksiksiz olarak ulaşılabilen on beş serbest yatırım fonu ve pay senedi yoğun fon için Sharpe oranı, fon büyüklüğü, fonun yaşı, yöneticinin deneyimi ve yönetim ücreti değişkenleri kullanılarak yapılmıştır. Analiz sonucunda Sharpe oranı, fon büyüklüğü, yöneticinin deneyimi ve yönetim ücretinin her iki fon türü açısından farklılık göstermediği belirlenmiştir. Fonun yaşı her iki grupta farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Although hedge funds are known to date back to the 1920s, the person who established the first hedge fund in 1949 was Alfred W. Jones. Hedge funds had not been so active until the 1960s. After the publishing of an article written by Carol J. Loomis in Fortune in 1966, the demand in these funds substantially increased. Even though the application of hedge funds has been included in the legislation in Turkey since 22.09.2006, they had not been applied in Turkey until the end of 2008. The first 'hedge fund' was established in 2008. This study investigated whether the fund characteristics of 'Hedge Fund' and 'Equıty-Intensıve Fund' operating in Turkey vary or not. The analysis was performed using the variables of Sharpe ratio, total net asset value of fund, age of fund, manager's experience and management fee for 15 hedge funds and share register dense funds whose data could be reached fully within the date range of 01/01/2020 and 30/12/2020. As a result of the analysis the Sharpe ratio, total net asset value of fund, manager's experience and management fee did not vary according to both fund types. Age of fund varied in both groups.