Sosyal medya girişimciliği ve sosyal sermaye arasındaki ilişki
Relationship between social media entrepreneurship and social capital
  1. Tez No: 673950
  2. Yazar: ECE NUR DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Son yıllarda iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, sosyal medyanın birçok alanda kendine yer edinmesini sağlamıştır. Sosyal medya, geniş kitlelere hitap edebilmesinin yanı sıra pazarlama ve satış gibi birçok faaliyeti çevrimiçi ortamlarda gerçekleştirme fırsatı sunar. Bu durum iş ve alışveriş yapma kültüründe dönüşüm yaratmıştır. Girişimcilik de bu dönüşümden etkilenmiş ve girişimcilerin sosyal medya üzerinden mal ve hizmet sattığı sosyal medya girişimciliği isimli bir fenomen doğmuştur. Çevrimiçi ve çevrimdışı ağlarda girişimcilerin müşteriler dışında aile, arkadaş, uzman kişiler ve kurumlarla geliştirdikleri ilişkiler, sosyal sermayelerine olumlu katkı sağlamakta ve girişimcilik faaliyetlerinin başarı ile sürdürülmesinde etkili olmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, sosyal medyada faaliyet gösteren sosyal medya girişimcileri ve sosyal sermaye arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu amaç doğrultusunda çalışma nitel araştırma tekniklerine dayalı olarak, Instagram üzerinden girişimcilik faaliyeti gösteren 14 sosyal medya girişiminin girişimcisi ile mülakat yapılarak gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerin içerik analizi sonucunda, sosyal medya girişimcileri ile sosyal sermaye arasında olumlu bir ilişki görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, the developments in communication technologies have enabled social media to take its place in many areas. In addition to its ability to appeal to large audiences, social media offers the opportunity to carry out many activities such as marketing and sales in online environments. This situation has transformed the business and shopping culture. Entrepreneurship has also been affected by this transformation, and a phenomenon called social media entrepreneurship has emerged, where entrepreneurs sell goods and services through social media. In online and offline networks, the relationships that entrepreneurs have developed with the family, friends, experts and institutions, and customers contribute positively to their social capital and effectively continue their entrepreneurial activities. The primary purpose of this study is to examine the relationship between social media entrepreneurs operating in social media and social capital. For this purpose, based on qualitative research techniques, the study was conducted by interviewing social media entrepreneurs of 14 social media initiatives that operate on Instagram. As a result of the content analysis of the interviews, a positive relationship was observed between social media entrepreneurs and social capital.