Ulusal kültürün örgütsel muhalefet üzerine etkisi: Bir kamu kurumunda saha çalışması
The impact of national culture on organizational dissent: Fieldwork in a public institution
- Tez No: 674466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bireylerin davranışlarını şekillendiren başlıca unsurlardan biri olan kültür, örgüt üyelerinin çeşitli durumlardaki düşünce ve tutumlarını da şekillendirmektedir. Dolayısıyla üyeler örgüt politikaları ve uygulamaları hakkında farklı görüşler belirtebilmektedirler. Bu farklılıklardan istifade edilmesi ve oluşabilecek zararların önüne geçilmesi adına sürecin doğru yönetilmesi önem arz etmektedir. Bu çerçevede araştırmada işgörenlerin ulusal kültür boyutlarına dair algılarının örgütsel muhalefet tutumları üzerine etki düzeyinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda nicel araştırma yöntemi tercih edilmiş ve saha araştırması Alanya Belediyesi'nde yapılmıştır. 353 belediye personelinden elde edilen verilerin istatistik paket programı ile frekans analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda erillik, güç mesafesi ve toplumculuk boyutlarının açık muhalefet üzerinde; erillik ve toplumculuk boyutunun örtük muhalefet üzerinde; belirsizlikten kaçınma boyutunun dışsal muhalefet üzerinde negatif yönlü etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanında belirsizlikten kaçınma boyutunun açık muhalefet üzerinde ve erillik boyutunun dışsal muhalefet üzerinde pozitif yönlü bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Uzun zaman odaklılık boyutunun ise muhalefetin alt boyutlarıyla arasında bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Culture, which is one of the main elements that shapes the behaviors of individuals, also shapes the thoughts and attitudes of the members of the organization in various situations. Therefore, members can express different views on organizational policies and practices. It is important to manage the process correctly in order to benefit from these differences and prevent possible damages. In this framework, it was aimed to determine the effect of employees' perceptions of national culture dimensions on organizational dissent attitudes. In line with the purpose of the research, the quantitative research method was preferred and the field research was carried out in Alanya Municipality. The data obtained from 353 municipal personnel were evaluated by performing frequency analysis, correlation analysis and regression analysis with the statistical package program. As a result of the analysis, it was seen that the dimensions of masculinity, power distance and collectivism had a negative effect on upward dissent and also the dimensions of masculinity and collectivism had a negative effect on the lateral dissent. In addition, it was concluded that the uncertainty avoidance dimension had a positive effect on upward dissent and the masculinity dimension had a positive effect on displaced dissent. There was no relationship between the long-time orientation dimension and the sub-dimensions of dissent.