Çalışan sesi, karmaşık devamlılık, işveren markası ve farklılık algısı ilişkisi
The relationship between employee voice, presenteeism, employer brand and diversity perception
  1. Tez No: 677228
  2. Yazar: OSMAN BENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN SÖKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Örgütlerin bireyleri ve bireylerinde örgütleri anlama çabaları araştırmacıları insan kaynağının tutum ve davranış yapısını inceleme merakına sürüklemektedir. Tüm bu ilgi ve meraktan hareketle ilgili literatür bağlamında araştırmanın amacı çalışan sesi, karmaşık devamlılık, işveren markası ve farklılık algısı değişkenleri arasındaki ilişkileri normal koşullar altında veya bugünün kitlesel sorunu olan salgın ortamında 7/24 hizmet sunmak durumundaki lokomotif sektörler arasında yer alan lojistik sektöründe Ankara'daki bir örgütün çalışanları örnekleminde ele almaktır. Literatürdeki diğer karşılıklarına rağmen“presenteeism”kavramına daha kapsayıcı yeni bir Türkçe sözcük önerisinde bulunmak ikincil amacı oluşturmaktadır.“Presenteeism”in birbirinden farklı nedenleri ve sonuçlarıyla, anlaşılması güç yapısıyla“karmaşık devamlılık”olarak isimlendirilmesi hem tezin ikincil amacına hem de literatüre kapsayıcı bir kavram kazandırılması açısından katkı sunacaktır. Ayrıca ilgili araştırma değişkenlerini bir arada ele alan ve istatistiksel analiz uygulayan araştırma sayısının azlığı dikkat çekmektedir. Bu anlamda da literatüre katkı sunulacağı düşünülmektedir. Bu geniş çerçeveden yola çıkarak araştırma hipotezlerini test etmek amacıyla geçerlilik, güvenilirlik, korelasyon, basit regresyon, Hayes'in basit ve çoklu ardışık aracılık analizleri yapılmıştır. SPSS26 paket programında yapılan basit regresyon analiz sonuçlarına göre; Farklılık Algısı çalışan sesini, karmaşık devamlılığı ve işveren markası algısını; İşveren Markası Algısı karmaşık devamlılığı, farklılık algısını ve çalışan sesini; Karmaşık Devamlılık çalışan sesini, işveren markası ve farklılık algısını ve Çalışan Sesi işveren markası algısını, karmaşık devamlılığı ve farklılık algısını anlamlı ve pozitif olarak etkilemektedir. SPSS PROCESS macro 2.16.3 programında Hayes'in Model 4-basit aracılık analizi sonuçlarına göre; işveren markası algısının çalışan sesine olan etkisine Farklılık Algısı; Çalışan Sesi sırasıyla karmaşık devamlılığın işveren markası algısına olan etkisine ve işveren markası algısının farklılık algısına olan etkisine; İşveren Markası Algısı sırasıyla çalışan sesinin karmaşık devamlılığa olan etkisine, çalışan sesinin farklılık algısına olan etkisine ve karmaşık devamlılığın çalışan sesine olan etkisine aracılık etmektedir. SPSS PROCESS macro 2.16.3 programında Hayes'in Model 6-çoklu ardışık aracılık analizi sonuçlarına göre; Karmaşık Devamlılık ve Farklılık Algısı çalışan sesi ile işveren markası algısı arasındaki ilişkiye ve Çalışan Sesi ve İşveren Markası Algısı karmaşık devamlılık ile farklılık algısı arasındaki ilişkiye ardışık olarak aracılık etmektedirler.
Özet (Çeviri)
Organizations' and individuals' efforts of understanding each others lead researchers to the curiosity of examining the attitude and behavior structures of human resource. The aim of the research in the context of the literature about all these interests and curiosity is to examine the relationships between variables such as employee voice, presenteeism, employer brand and diversity perception in the sample of the employees of an logistics organization which operates under normal conditions or in today's massive epidemic environment being as among the locomotive sectors that provide 24/7 service in Ankara. The secondary aim is to suggest a new Turkish word that is more inclusive to the concept of“presenteeism”despite its other equivalents in the literature. Naming“presenteeism”as“complex continuity”with its different reasons and consequences, and its incomprehensible structure will contribute both to the secondary purpose of the thesis and to gaining an inclusive concept to the literature. In addition, it is noteworthy that the number of studies that deal with relevant research variables together and apply statistical analysis is also less altogether. In this sense, it is thought that it will contribute to the literature. Based on this broad framework, validity, reliability, correlation, simple regression, Hayes' simple and serial multiple mediation analyzes were conducted to test the research hypotheses. According to the simple regression analysis results made in SPSS26 package program; Diversity Perception affects employee voice, presenteeism and employer brand perception; Employer Brand Perception affects presenteeism, diversity perception and employee voice; Presenteeism affects employee voice, employer brand and diversity perception and Employee Voice affects employer brand perception, presenteeism and diversity perception; all significantly and positively. According to Hayes' Model 4-simple mediation analysis results in SPSS PROCESS macro 2.16.3 program; Perception of Diversity mediates the effect of employer brand perception on employee voice; Employee Voice mediates the effect of respectively presenteeism on employer brand perception and employer brand perception on the diversity perception; Employer Brand Perception mediates the effect of respectively employee voice on presenteeism; employee voice on diversity perception and presenteeism on employee voice. According to Hayes' Model 6-serial multiple mediation analysis results in SPSS PROCESS macro 2.16.3 program; Presenteeism and Diversity Perception serially mediate the relationship between employee voice and employer brand perception and lastly Employee Voice and Employer Brand Perception serially mediate the relationship between presenteeism and perception of diversity.