Özel eğitim öğretmenlerinin sosyal medya kullanım amaçları ile benlik saygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between social media usage and self esteem of special education teachers
- Tez No: 678007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmada özel eğitim öğretmenlerinin sosyal medya kullanım amaçları ile benlik saygıları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 140'ı kamuda, 64'ü özel sektörde çalışmakta olan toplam 204 özel eğitim öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Özel eğitim öğretmenlerinin demografik özelliklerine dair bilgileri toplamak için Kişisel Bilgi Formu, sosyal medyayı kullanım amaçlarını belirlemek için Sosyal Medya Kullanım Amaçları Ölçeği ve benlik saygısı düzeylerini değerlendirmek için de Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 22 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Özel eğitim öğretmenlerin sosyal medyayı, olayları, gündemi takip etmek, bilgiye erişim sağlamak, eğlenmek ve rahatlamak için kullandıkları tespit edilmiştir. Özel eğitim öğretmenlerinin en sık kullandığı sosyal medya platformunun Instagram, haberleri takip ettikleri sosyal medya platformunun da Twitter olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların sosyal medyada günlük ortalama 1-3 saat arasında zaman geçirdiği, sosyal medyada geçirilen zaman ile benlik saygısı düzeyleri arasında negatif yönde ilişki bulunduğu buğusuna ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan özel eğitim öğretmenlerinden düşük benlik saygısına sahip olanlarının sayısının az olduğu, özel eğitim öğretmenlerinin çoğunun benlik saygısı yüksek olduğu araştırmanın sonuçları arasında yer almaktadır. Katılımcıların sosyal medya kullanım amaçları ile benlik saygıları arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere Spearman korelasyon katsayısı hesaplanmış ve aralarında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Elde edilen bulgular ilgili literatür incelenerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to determine the relationship between the purpose of social media usage and self esteem of special education teachers. Participants consist of 140 from public, 64 from private schools and totally 204 special education teachers. In the research correlational screening model which is one of the quantitative models was used. Personal Information Form was used to collect data about demographic features, The Scale for Social Media Usage Purposes was used to determine social media usage and Rodenberg Self Esteem Scale was used to evaluate the level of self esteem of special education teachers. The data obtained were analyzed by using SPSS 22 package software. It is determined that special education teachers use social media to follow the news, to be up to date, to access information, to have fun and to relax. It is seen that sapecial education teachers mainly use Instagram as a social networking site and follow Twitter for news. Participants spend 1-3 hours a day in social media on average and a negative correlation was found between the time they spend in social media and their self esteem. As a result it was concluded that among the participants of research, special education teachers who have low self esteem are a few and they mostly have high self esteem. In order to determine the relationship between social media usage purposes and self esteem of the participants Spearman correlation coefficient was used and no significant relation was found. Findings were discussed by examining the literature.