Küresel eğitim reformunun bir parçası olarak Türkiye'de eğitimde yerelleşme
Decentralization of education in Turkey as a part of the global education reform
  1. Tez No: 678337
  2. Yazar: ERDAL BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÖVGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 533
Özet
Bu tez çalışması, küresel eğitim reformunun ve devletin yeniden yapılandırılması sürecinin bir parçası olarak Türkiye'de merkezi yönetimin yoğun gözetim ve denetimi altında bir ana akım eğitimde yerelleşme sürecinin başladığını fakat iyi yönetilemediğini iddia etmektedir. Ayrıca çalışma, bu süreçten edinilen deneyimler ile eğitimde yerelleşme adımlarının ulusal aktörlerin güçlü talebi ve uluslararası kurumların desteğiyle ya da zorlamasıyla Türkiye'yi ihtiyatlı olarak okul merkezli yönetim (school-based management) modeline doğru yönlendirdiğini iddia etmektedir. Yerelleşme ve eğitimde yerelleşme karmaşık ve çok boyutlu anlamlara sahiptirler. Tez çalışmasında bu kavramlar, genel tartışmalar ve ana akım yaklaşımlar çerçevesinde ele alınmıştır. Tezin iddiası kapsamında okul merkezli yönetim ana akım yaklaşımların bir alt başlığı olarak irdelenmiştir. Eğitimde yerelleşme küresel eğitim reformu hareketi ile doğrudan ilişkili olduğu için küresel eğitim reformu hareketi ayrıca incelenmiştir. Dünya Bankası, OECD, UNESCO gibi uluslararası kurumların öncülüğünde gerçekleştirilen küresel eğitim reformunun planlanması, küresel eğitim toplantıları ve belgeleri çerçevesinde ele alınmıştır. Ortaya çıkan yeni yaklaşımlar devletlerin gönüllü kabulü ya da kredi ve hibe ilişkisiyle zorunlu olarak devletler tarafından uygulanabildiği için bu devletlerden Şili, Endonezya, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa küresel eğitim reformu ve eğitimde yerelleşme kapsamında incelenmiştir. Türkiye'nin, küresel eğitim reformu hareketi ve ana akım yerelleşme doğrultusunda ilerlemesi nedeniyle uluslararası ve ulusal aktörlerin Türkiye'deki eğitime ilişkin eleştiri, öneri ve talepleri, Türkiye'nin yerelleşme eğilimleri ve adımları irdelenerek tezin iddiasını doğrulayan bilgilere yer verilmiştir. Anlatımda açıklayıcı ve yorumlayıcı yönteme başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study argues that the mainstream decentralization of education process, as part of global education reform and restructuring of the state, began under intense supervision and control of the central administration in Turkey, but it is not well administered. This paper also argues that with the experience gained from decentralization process, decentralization steps in education have led Turkey towards school-based management models cautiously, with the strong demand of national actors and the support or force of international institutions about decentralization. Decentralization and decentralization of education have complex and multidimensional meanings. In the thesis study, these concepts and are discussed within the framework of general discussions and mainstream approaches. Within the scope of the claim of the thesis, school-based management has been examined as a subtitle of mainstream approaches. Since decentralization of education is directly related to the global education reform movement, it has also been examined. Planning of global education reform, led by international institutions such as the World Bank, OECD, UNESCO, has been addressed within the framework of global education meetings and documents. Chile, Indonesia, the United States of America and France have been studied within the scope of global education reform and decentralization of education, as the emerging new approaches can be implemented by states through voluntary acceptance or credit and grant relationship. Due to Turkey's progress in the direction of global education reform movement and decentralization, criticism of education in Turkey, suggestions and requests of the international and national actors are examined. Turkey's decentralization trends and steps have been described and the information is given to verify the claim of the thesis. Explanatory and interpretative methods are used.