Bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerde lider üye etkileşiminin iş doyumuna etkisinde yöneticiye güvenin aracılık rolü
The mediating role of trust in the effect of leader-member interaction on job satisfaction nurses working in a university hospital
- Tez No: 678409
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN TÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Bu araştırma bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerde lider üye etkileşiminin iş doyumuna etkisinde yöneticiye güvenin aracılık rolünü belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Araştırmanın örneklemini Eskişehir ilinde bulunan bir üniversite hastanesinde (N=923) çalışan 422 hemşire oluşturmuştur. Bu çalışmada veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Lider Üye Etkileşim Ölçeği”,“Hemşire İş Doyum Ölçeği”,“Yöneticiye Güven Ölçeği”ile toplanmış ve edilen veriler uygun istatiksel programlar kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmamızda hemşirelerde“Lider Üye Etkileşim Ölçeği' genel puan ortalaması (3,28±0,89) ortalama değerin üzerinde, ”Hemşire İş Doyum Ölçeği“ genel puan ortalaması (3,41±0,54) ve alt boyutları olan ”İşle ilgili olumlu duygular“ (3,49± 0,72), ”Üstlerden uygun destek“ (3,40±0,81), ”İşyerinde algılanan önem“ (3,65±0,65) ortalama değerin üzerinde ”Keyifli çalışma ortamı“ (2,91±0,73) ortalamanın altında olduğu, ”Yöneticiye Güven Ölçeği" genel genel puan ortalaması (3,43±0,86) ortalama değerin üzerinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out to determine the mediating role of trust in the manager in the effect of leader member interaction on job satisfaction in nurses working in a university hospital. Method: The sample of the study consisted of 422 nurses working in a university hospital (N=923) in Eskişehir. In this study, data were collected with the“Personal Information Form”,“Leader Member Interaction Scale”,“Nurse Job Satisfaction Scale”,“Confidence in the Manager Scale”and the data were analyzed using SPSS for Windows 25.0 and AMOS 23.0 program. Results: In our study, the mean score of the“Leader Member Interaction Scale”(3.28±0.89) was higher than the mean value, the overall score of the“Nurse Job Satisfaction Scale”(3.41±0.54) and the sub-dimensions of“Positive work-related feelings”(3.49±0.72),“Appropriate support from superiors”(3.40±0.81),“Perceived importance in the workplace”(3.65±0.65)“Enjoyable work environment”( 2.91±0.73) and the general general point average of the“Confidence in Manager Scale”(3.43±0.86) was above the average value.