Klasik yönetim anlayışı, davranışsal yönetim anlayışı ve eğitim yönetimi
Classical management approach, neoclassical management approach and education management
  1. Tez No: 678665
  2. Yazar: ONUR CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN GÜNBAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Evrenin ve insanlığın yaşamının vazgeçilmez kurallarından biri değişimdir. İnsanlığın yaşamı ve insanlığın yaşamındaki yönetim kavramı sürekli bir değişim halindedir. Bu noktada yönetim kavramını sadece Sanayi Devriminden sonrası için düşünmek ne kadar doğrudur? İnsanlık tarihi boyunca karşımıza çıkan yönetim kavramı ekonomik yapıyıda meydana getirmiş ve ekonomik yapı toplumların kültürlerinde etkiler bırakmıştır. Bu etkiler medeniyet formlarının meydana gelmesinde etkili olmuş ve bu medeniyet formları insanlık için her dönem bir yaşam formu meydana getirmiştir. İnsanlık tarihini incelediğimizde insanlık tarihindeki en büyük çatışmanın materyalizm ile ruhsal özellikler arasında olduğunu görüyoruz. Bu sadece bir bakış açısı farklılığı değil bir değerler çatışmasıdır. Bu çatışma sadece geçmişin ve günümüzün değil geleceğin yaşamsal paradigmalarınıda etkileyecektir. Çalışma içerisinde insanlık tarihindeki yönetim örneklerinden bahsedilmiş, Sanayi Devrimi sonrası oluşmuş Klasik Yönetim Anlayışından ve Neo klasik Yönetim Anlayışından bahsedilerek Eğitim Yönetimi alanının özellikleri belirtilmiştir. Ayrı olarak günümüz ekonomik ve sosyo kültürel yapısının gelişen bilişim teknolojileriyle değişimi vurgulanmıştır. Çalışmanın amacı genel nitelikli doğrular üretmek yerine yorumsal bakış açıları geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
One of the essential rules of universe and human life is the alternation. Human life and the notion of management in human life is in constant change. At this point, is it really appropriate to limit the notion of management to the time after Industrial Revolution? Throughout the history of humanity, the notion of management created the economic structure and that economic structure left an impression on societies' cultures. These influences have contributed to the emergence of civilization forms and these forms of civilization have brought a life form to each period. When examined, it can be clearly seen that the biggest conflict in the history of humanity is between materialism and spiritual traits. This is not just a difference in perspective, but a clash of values. It will affect future's vital paradigms as well as it affects the past and the present. In this dissertation, examples of management are mentioned by referring to Classic and Neo Classic Management Perspective. Moreover, today's changing economic and sociocultural structure is emphasized. The aim of this dissertation is to bring interpretive perspectives instead of generating objective truths.