Lojistik merkezlerde demiryolu yük kapasite analizi
Railway load capacity analysis in logistics centers
  1. Tez No: 679268
  2. Yazar: FATMA ZEHRA EFE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜRŞAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde lojistik faaliyetlerin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Türkiye de bu nedenle yirmi beş lojistik merkez kurmayı hedeflemiştir. Lojistik yer seçiminde ulaşım ağları ve yük potansiyeli dikkate alındığında Kars lojistik merkezinin 2017 yılında inşasına başlanmıştır. Kars Lojistik merkezinin ulaşım moduna bakıldığında Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu, yük potansiyelinde ise Çin ve Türk Cumhuriyetlerinden Avrupa'ya aktarılacak yükler dikkat çekmektedir. Lojistik merkezler misyonlarını yerine getirebilmeleri için yük kapasite değerlerini karşılayabilmeleri gerekmektedir. Büyük ticari akışın olduğu lojistik merkezler için kapasite önemli bir parametredir. Kapasitenin yetersizliği ya da fazlalığı hem maliyet hem de alan kullanımı açısından büyük sorunlar meydana getirebilmektedir. Bu çalışmada, Kars lojistik merkezinin yük kapasite değerlendirmesi yapılmış ve bu değerlendirmeye göre kapasite kullanımını maksimize eden üç aşamalı bir model önerilmiştir. Önerilen modelin ilk aşamasında, Üstel Düzeltme yöntemi ile Kars lojistik merkezinde geçmişte taşınan yük miktarına göre gelecek yıllara ait yük oranı tahmin edilmiştir. Buradaki oran kapasite analizinde belirleyicidir. İkinci aşamada, matematiksel model yardımıyla yük kapasitesi kullanım oranını maksimize eden alternatif yük taşıma senaryoları elde edilerek kapasite analizi yapılmıştır. Son aşamada ise bu alternatif senaryolardan en uygun olanına yıllık sefer sayısı, rampa maliyeti, giden yük miktarı ve konteyner bekletme kriterleri dikkate alınarak TOPSIS yöntemi ile karar verilmiştir. Önerilen modelin tüm lojistik merkezler için referans olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the importance of logistics activities is increasing day by day. Therefore, Turkey has aimed to establish twenty-five logistics centers. Considering the transportation networks and freight potential in logistics location selection, the construction of the Kars logistics center started in 2017. Considering the transportation mode of Kars Logistics center, Baku-Tbilisi-Kars (BTK) railway draws attention, in terms of freight potential, the cargoes to be transferred from China and Turkic Republics to Europe. Logistics centers must be able to meet their load capacity values in order to fulfill their missions. Capacity is an important parameter for logistics centers with large commercial flows. Insufficiency or excess of capacity can cause big problems in terms of both cost and space usage. In this study, the load capacity assessment of the Kars logistics center has been made and a three- stage model that maximizes the capacity utilization according to this assessment is proposed. In the first stage of the proposed model, the load ratio for the next years is estimated according to the amount of load carried in the past at the Kars logistics center with the Exponential Adjustment method. The ratio here is decisive in capacity analysis. In the second stage, alternative load carrying scenarios that maximize the load capacity utilization rate with the help of the mathematical model are obtained and capacity analysis has been made. In the last stage, the most suitable one of these alternative scenarios was decided by TOPSIS method, taking into account the annual number of trips, ramp costs, outgoing cargo amount and container holding criteria. The proposed model is intended to be a reference for all logistics centers.