Film as a medium for unfolding the relationship between architecture and the city
Mimarlık ve kent arasındaki ilişkiyi açığa çıkarmak için bir araç olarak film
- Tez No: 679322
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN KÖMEZ DAĞLIOĞLU, PROF. DR. CELAL ABDİ GÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Film ve film yapım teknikleri, mimariye ve kente dahil edilebilen güçlü araçlardır. Film ve film yapım teknikleri uzun süredir ele alınmıştır ve mimaride çeşitli tartışma ve fikirlerde izlenebilmektedir. Dijital güdümlü mimarinin ortaya çıkmasıyla birlikte, filmin diğer alanlara entegrasyonu, bu teknoloji filmin doğasında var olan özellikleri benimsediği için yeni bir ivme kazanmıştır. Bununla birlikte, bu söylem 1960'larda ve 1990'larda daha derinleşerek, eleştiri katmanlarına dönüşmüştür ve teknik aksaklıklara rağmen dijital gelişmeler için genel bir arka plan oluşturmuştur. Bu tez, 1960'lar ve 1990'lar arasındaki dönemde üç vaka çalışmasını tekrar gözden geçirerek, filmin mimarlık ve kentte bir araç olarak öncü rolünü keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, filmin mimariye bir araç olarak entegrasyonunun, mimarlara, tasarımcılara, şehir planlamacılarına ve araştırmacılara tasarım yaparken, araştırırken veya incelerken, nasıl katkıda bulunabileceğini üç farklı şekilde ortaya koymaktadır: Robert Venturi, Denise Scott Brown ve Steven Izenour'un Las Vegas Stüdyosu (1968), Bernard Tschumi'nin Manhattan Transcripts'i (1976-1981) ve Rem Koolhaas'ın Jussieu Kütüphaneleri (1992). Önceki örnek olay incelemelerini yeniden gözden geçirerek, bu tez, film ve film yapım tekniklerini mimariye entegre etmenin farklı son ürünler üretebileceğini, deneyime odaklanabileceğini, mekânla aktif olarak etkileşime girebileceğini, yeni tasarım konseptlerini tanıtabileceğini ve mimarinin tanımını genişletebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Film and filmmaking techniques are powerful mediums that could be incorporated into the architecture and the city. Film and filmmaking techniques have long been addressed and can be traced in several discussions and ideas in architecture. With the advent of digitally-driven architecture, the integration of film into other endeavors has gained new impetus, as this technology espouses the characteristics inherent in the film. However, this discourse became more profound and evolved into layers of criticism in the 1960s and 1990s and created a generic background for the digital advancements, despite the technical setbacks. This thesis aims to discover the pioneering role of film as a medium in architecture and city by revisiting three case studies in the periods between the 1960s and 1990s. This research unveils how the integration of film as a medium in architecture can contribute to the architects, designers, city planners, and researchers while designing, researching, or scrutinizing in three different ways: Robert Venturi, Denise Scott Brown, and Steven Izenour's Las Vegas Studio (1968), Bernard Tschumi's Manhattan Transcripts (1976-1981), and Rem Koolhaas' Jussieu Libraries (1992). By revisiting the prior case studies, this thesis shows that integrating film and filmmaking techniques into architecture can produce different end-products, focus on the experience, actively interact with space, introduce new design concepts, and expand the definition of architecture.