Türkiye'de sosyal belediyecilik: Konyaaltı Belediyesi örneği
Social municipalism in Turkey: The case of Konyaaltı Municipality
  1. Tez No: 680133
  2. Yazar: IRMAK ÇIRAKMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ V. ALPAY GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Küreselleşme, neo-liberal politikalar ve şehirlere yönelik artan göç hareketleri beraberinde yerel yönetimlerin görev alanlarının artış göstermesine neden olmuştur. Belediyeler temel görevleri dışında sosyal yardım, sosyal hizmet, sosyal ve kültürel alanlarda hizmetler gerçekleştirmeye başlamıştır. Belediyelere yüklenen yeni görev alanları“sosyal belediyecilik”olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmanın ilk iki bölümünde sosyal belediyecilikle bağlantılı olguların, toplumcu belediyecilik kavramının, sosyal belediyecilik kavramının ve sosyal belediyeciliğin Türkiye'deki uygulama alanlarının ve gelişiminin kapsamlı şekilde literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise nitel araştırma deseninden doküman analizi yöntemi tercih edilerek sosyal belediyecilik anlayışını ilke edinmiş Konyaaltı Belediyesi örneği incelenmiştir. Burada Konyaaltı Belediyesi'nin 2015-2019 yılları stratejik planı, performans raporları ve faaliyet raporları ile 2020-2024 yılları stratejik planı, 2020-2021 yılları performans raporları ve 2020 faaliyet raporlarında yer alan bilgiler kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre Konyaaltı Belediyesi'nin sosyal yardımları ayni yardımlar şeklindedir. Sosyal hizmetlere yönelik birçok alanda hizmetlerinin olduğu ve bölgesindeki vatandaşların hizmetlerden yararlandığı faaliyet raporlarındaki sayısal verilerden tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra Konyaaltı Belediyesi özellikle sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyet alanlarında aktif olarak hizmet sunmakta ve hizmetleri çeşitlilik taşımaktadır. Dezavantajı gruplara yönelik bazı hizmet alanlarındaki yetersizliklerin giderilmesi için yeni projelerin performans programlarında yer aldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization, neo liberal politics and increasing migration movements to the cities cause the increase in duty fields of local managments. Municipalities have began to service socail aid, social service and in the field of social and culture other than its fundamental duties. The new duty fields burdened to the municipalities named as“Social Municipalism”. The first two parts of this study, literature review of the facts related to the social munipalism,the concept of the social munipalicity and applications and developments of social munipalism in Turkiye has been widely made. In the third part, by choosing the documentary analysis from the qualitative research design Municipial of Konyaaltı is researched. In this research strategic plan of Konyaaltı Municipality (2015-2019), 2020-2024 strategic plans with its performance reports and service reports and data in the its 2020 service reports are used. According to data gained from the research social aid of Konyaalti Muncipality are given as public reliefs.it is found from the numeric data in the service report that Konyaaltı Municipality has many services intended for social services and citizens living in its region benefit from the services. In addition; Konyaaltı Municipality serves especially in the social field, cultural field, art field actively and its services vary. It is seen that to overcome the deficiencies in the some services related to disadvantaged groups the new projects take part in the performance programs.