Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzük Eğitimi Bölümünde birinci yıl bireysel söyleme eğitiminin şarkı söylemeye ilişkin temel davranışları kazandırma yönünden değerlendirilmesi
Gazi University Gazi Education Faculy in musical education department evaluation of indivtoual singing education taught in the first classes regards to basic behaviors of singing
- Tez No: 68046
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
GAZİ ÜNİVERSİTESİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ MÜZİK EĞİTİMİ BÖLÜMÜ'NDE, BİRİNCİ YILDA YAPILAN BİREYSEL SÖYLEME (ŞAN) EĞİTİMİNİN ŞARKI SÖYLEMEYE İLİŞKİN TEMEL DAVRANIŞLARI KAZANDIRMA YÖNÜNDEN DEĞERLENDİRİLMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) M. İnci (TIĞLI) AY AĞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1997 ÖZET Bu araştırmada, G.Ü.G.E.F. Müzik Eğitim Bölümü'nde uygulanmakta olan Lisans I“Bireysel Söyleme Eğitimi”; ders tanımları, öğretim programı, programda yer alan şarkı söylemeye ilişkin temel hedef ve hedef davranışlar, davranışlar, kazandırılma yönünden incelenmiş ve değerlendirilmiştir Uygulanmakta olan Lisans I“Bireysel Söyleme”Eğitiminin, çağdaş öğretim programı anlayışına uygunluğu, ders tanımlarından yola çıkılarak belirlenen şarkı söylemeye ilişkin temel hedefler ve hedef davranışların uygulamadaki.ile kazandırılmalarındaki görünümünü, eksiklik ve aksaklıklarım saptamak için anket yoluyla ilgili öğretim elemanları ve öğrencilerin görüşleri alınmıştır. Toplanan verilerin çözümlenmesi, sonucunda, Lisans I. yılda yapılan“Bireysel Söyleme ”“Eğitimi”şarkı söylemeye ilişkin temel davranışların kazandırılmasında bir takım eksiklikler olduğu saptanmıştır. Bu bulguların ışığında“Bireysel Söyleme”“Eğitimi”nin genel müzik eğitimcisi olarak yetişen bireylere temel davranışları kazandırma yönünden daha etkili olabilmeleri için yeni önerler getirilmiştir. Bilim kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 304. 02. 01 Bireysel Söyleme Eğitimi,program,davranışlar,kazanmak 93 Prof.Dr.Ali Uçan
Özet (Çeviri)
. (M.Sc.Thesis) M.İNCİ (TI?LI) AYA? GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1997 ABSTRACT In this study,licence 1 Individual singing education which has been implemented in Gazi University Gazi Education Department was examined as regards to the education program, study definitions, basic targets of singing included in the program and target behaviors,later on,by the implemantation of questionnaire method views of instructors and students were taken to determine education program and the basic targets regarding the singing determined in the program and the form of target behaviors in implemantation, and to have been gained of target behaviours, their failure and missings. At the end of the questionnaire evalutaion compiled from instructors and students, some deficiencies were determined in individual singing education toaught in the first class as regards to compliance of education program understanding the basic behaviours of singing as regards to have been gained of target behaviours in the program and in the implementation. Furthermore instructors have great tasks and responsibilities. Under the view of these findings, in order to provide more effectiveness as regards target behaviours for the students who will to be trained asd general music teachers, new suggestions have been brought te develop the program in concurrance with the contemporary education program in multi directional multi dimensional, multi conceptional manner, to have them gain target behaviours regarding target of singing included in the program. Science code Key word Page number Adviser 304. 02. 01 Individual singing education program,behaviors,to gained 93 Prof.Dr.Ali Uçan