Biyoloji eğitiminde toplumbilimsel konuların öğretiminde eğitim aracı olarak gazetelerin kullanımı
The use of newspapers as an educational tool in teaching socioscientific issues in biology education
- Tez No: 681112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ÖZER KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Genetik mühendisliği, biyoteknoloji gibi biyolojik bilimlerdeki hızlı gelişmeler hayatımızı çok yakından etkilemektedir. Hayatımızı etkileyen bu gelişmeler farklı sorunlara çözüm olmakla birlikte beraberinde farklı etik tartışmaları da getirmektedir. Öğrencilere konu alan bilgisinin verilmesinin yanı sıra bu kazanımların toplumsal yansımalarının da ele alındığı etik eğitimi süreçleri bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu çalışmada biyoetik eğitimi kapsamında GDO gibi etik ikilem içeren konuların anlatılmasında gazete haberlerinden yararlanılmıştır. Seçilen gazete haberleri Smith (1992) tarafından ortaya konulan biyoetik eğitimine yönelik model temel alınarak öğrenme sürecinde kullanılmıştır. Gazetelerle biyoetik eğitim sürecinin öğrencilerin başarısına ve tutumuna etkisi incelenmiştir. Bu bağlamda gazeteler hem güncel bilgileri içermesi hem de öğrencilere sınıf ortamı dışında öğrenme ortamı sunması gibi özellikleriyle önemli bir eğitim materyalidir. Ulusal basında yer alan yüksek tirajlı gazetelerin internet arşivleri taranarak GDO ile ilgili gazete haberlerine ulaşılmış ve konu ile ilgili gazete haberleri seçilmiştir. Uygulama Ankara ili sınırlarında bulunan devlet liselerinde okuyan toplam 155 11. sınıf öğrencileri ile yapılmıştır. Araştırmada ilgili konuda hazırlanan bilgi testi, biyoloji dersi tutum ölçeği ön test son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca açık uçlu öğrenci görüş formu, bireysel görüşme soruları ile öğrencilerin süreç hakkındaki görüşleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid developments in biological sciences such as genetic engineering and biotechnology affect our life very closely. While these developments affecting our lives are solutions to some of our problems, they also bring different ethical discussions. In addition to providing students with knowledge of the subject, ethical education processes, in which the social reflections of these gains are discussed, have become imperative. In this study, newspaper articles were used in the processing of topics that contain ethical dilemmas such as GMO within the scope of bioethics education. The selected newspaper articles were used in the learning process based on the model for bioethics education introduced by Smith (1992). The effect of the bioethics education process on the success and attitude of the students was examined with newspapers. In this context, the newspapers are considered as an important educational material with their features such as both containing up-to-date information and providing students with a learning environment outside the classroom environment. The internet archives of high circulation newspapers in the national press were scanned and newspaper news about GMO were reached and selected. The application was made with a total of 155 11th grade students of three state high schools located in the borders of Ankara. In the research, knowledge test prepared on related topics and biology attitude scale were applied as pre-test and post-test. In addition, open-ended student opinion form, individual interview questions and students' opinions about the process were taken.