Polis teşkilatının çalışma şartlarının ergonomik açıdan incelenmesi
Ergonomical examination of police organisations working conditions
  1. Tez No: 68120
  2. Yazar: SELÇUK ZENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
POLİS TEŞKİLATININ ÇALIŞMA ŞARTLARININ ERGONOMİK AÇIDAN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Selçuk ZENGİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK - 1997 ÖZET Güvenlik hizmetleri, sunulan hizmetin doğası gereği personelini“fiziksel”ve“ruhsal”olarak en çok yıpratan meslekler arasında yer almaktadır. Söz konusu hizmetlerdeki personel yıpranımını azaltmak, verimi artırmak oldukça fazla önem taşımaktadır. Polis Teşkilatı, ağır çalışma şartlan altında görev yapmaktadır. Bu şartlar ergonomi bilimi açısından incelenmemiştir. Türkiye'de ergonomi konusu daha çok mühendislik bilimlerinde araştırma konusu yapılmıştır. Kamu Yönetimi ve hizmet sektörünü kapsayan araştırmalar yapılmamıştır. Bu çalışma içerisinde Polis Teşkilatının çalışma şartları ergonomi bilimi açısından incelenmiştir. Polis Teşkilatının çalışma şartlan ergonomik değildir. Bunun sonucu olarak teşkilat görevlerinde aksamalar ortaya çıkmakta personel arasında huzursuzluk meydana gelmektedir. Polis Teşkilatı, çalışma şartlarının ergonomik açıdan yetersiz olması teşkilatın tüm birimleri için geçerli olmakla beraber, bu alandaki yetersizlik bazı birimlerde daha da çarpıcıdır. Özellikle Polis Teşkilatı toplumsal olaylarda halka gösterilen tavırlar dolayısıyla da sürekli olarak eleştirilmektedir. Bu durumun sona ermesi için çalışma şartlan ergonomik olarak düzenlenmeli, teşkilat yeniden yapılandırılmalıdır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 500.20.22 Ergonomi, Polis Teşkilatı 154 Yrd.Doç.Dr. Mustafa KURT
Özet (Çeviri)
ERGONOMICAL EXAMINATION OF POLICE ORGANISATIONS WORKING CONDITIONS ( M. Sc. Thesis ) Selçuk ZENGİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1997 ABSTRACT Police organisation, is doing it's duty under very hard conditions. These conditions haven't been examined by ergonomically science. Ergonomically subject is mostly made research concept for engineering science in Turkey. Public Administration and Service Sector isn't been research. During this thesis, Police organisations working conditions are examined by ergonomically science. Police organisations working conditions are not ergonomically. As a result of this there are some missing while doing duty and demoralisation of personal. Also, in public events police organisations behaviours against public is usually criticised. To make this point come to end the working conditions must be regulated ergonomically and police organisation must be reformed. Science code : 500.20.22 Key Words : Ergonomically, Police Organisation Page number : 154 Adviser : Yrd.Doc.Dr. Mustafa KURT