Başarıyı etkileyen faktörler konusunda veli görüşleri
Parent opinions on factors affecting success
- Tez No: 681308
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrencilerin LGS başarı düzeyleri ile velilerin başarıya ilişkin görüşleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Betimsel modeldeki bu araştırmada 2019-2020 eğitim öğretim yılında Ankara'da bulunan farklı tür liselerde öğrenim gören 9. sınıf öğrenci velileri ile görüşülerek nitel bir çalışma yürütülmüştür. LGS sınavı yerleştirme türlerine göre 10 başarılı, 10 başarısız öğrenci velisi ile“yarı yapılandırılmış görüşme”gerçekleştirilmiştir. Çalışmada gerçekleştirilen“yarı yapılandırılmış görüşmeler”ile velilerin başarıya ilişkin görüşlerinin öğrenci başarısındaki etkileri, içinde bulundukları sosyo-ekeonomik-kültürel koşullar göz önünde bulundurularak betimlenmeye çalışılmıştır. Araştırma bulgularına göre velilerin çocuklarının ve diğer öğrencilerin başarı çıktılarını eşitleyebilmek ya da arttırabilmek adına oluşturdukları teorilerin; Ailenin eğitime ilgi göstermesi ve eğitim sürecinde öğrenciye destek olması, öğrenciye okul dışında kurs, özel ders gibi olanakları sağlaması, güvenli ve başarılı okulları tercih edilmesi, evde öğrenci için eğitim olanaklarının sağlanması, velilerin öğrenciler için başarı beklentilerinin olması ve bu beklentiler doğrultusunda hedefler belirleyerek öğrenciyi yönlendirmesi ve öğrencinin uygun bir sosyal çevrede yaşaması olduğu belirlenmiştir. Velilerin bu teorilerini uygulamalarına göre öğrencilerin LGS başarı durumlarının farklılaştığı görülmüştür. Ayrıca velilerin çocuklarının LGS başarı farkı durumlarını hem doğuştan yeteneğin hem de hem de çevresel koşulların farklılıkları ile açıklama eğiliminde oldukları belirlenmiştir. Araştırma sonucunda velilerin teorilerini gerçekleştirme de karşılaştıkları engellerin; sosyoekonomik çevresel imkânların eksikliği, öğrenciler arasındaki yetenek farklılıkları, öğrencilerin çalışma motivasyonlarının eksikliği ve velilerin öğrencilerin eğitim sürecine etkin katılamamaları ile ilişkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal reveal the relationship between students' LGS success levels and parents' views on success. This research is a model of descriptive method. It is a qualitative research which conducted by interviewing parents of 9th grade students who study at different types of high schools in Ankara in the 2019-2020 academic year. According to LGS exam placement types,“semi-structured interviews”have conducted with parents of 10 successful and 10 unsuccessful students. With the“semi-structured interviews”conducted in the study, the effects of parents' views on student success have tried to be described by taking into account the socio-economic-cultural conditions they are in. According to the research findings, the theories formed by the parents in order to equalize or increase the success outcomes of their children and other students are; The family's interest in education and support for the student in the education process, providing the student with opportunities such as courses and private lessons outside the school, preferring safe and successful schools, providing education opportunities for the student at home, parents' expectations of success for students and guiding the student by setting goals in line with these expectations and an appropriate social environment for sturdents. It has been observed that students' LGS success status differs according to the parents' application of these theories. In addition, it has been determined that parents tend to explain their children's LGS achievement difference with differences in both innate ability and environmental conditions. As a result of the research, the obstacles faced by the parents in realizing their theories; It has been determined that the lack of socioeconomic environmental opportunities, the differences in abilities among students, the lack of students' motivation to work and the parents' inability to participate effectively in the education process of the students.