Logo-matematiğin öğretmen adayları üzerindeki etkileri
The Effects of logo-mathematics on prospective elemantary school teacher
  1. Tez No: 68142
  2. Yazar: GÜLER TULUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN BAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
LOGO-MATEMATIGIN ÖĞRETMEN ADAYLARI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Güler TULUK GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat - 1997 ÖZ Bu çalışmada, sınıf öğretmeni adaylarının matematiksel kavramları Logo ile keşfederken hem öğrenen hem öğreten olarak bilgisayarlı bir ortamda yeni öğrenme ve öğretme deneyimleri kazanmaları amaçlanmıştır. Logo-matematik adı altında uyguladığımız ders sırasında adayların kazandıkları deneyimler sonucu matematik öğretimi ile ilgili düşüncelerinde nasıl bir değişim olduğu gözlendi. Böylece kursun öğretmen adayları üzerinde yeni bir bakış kazandırması ve bunu yaparken düşünceleri üzerindeki etkileri araştırılmaya çalışılmıştır. Çalışma, katılımcıların;. ileride sınıflarında bilgisayar kullanmaya istekli olduklarım;. kavramsal matematik öğretimi için yeni yöntem ve teknikler uğraşısı içersine girdiklerini;. Öğrenen olarak öğrenmeye daha eleştirel bir bakış kazandıklarını göstermiştir. Matematik öğretiminde bilgisayarların kullanılmaya başlanması ile matematiksel düşünme sürecinin gelişmesine daha fazla katkıda bulunulabilir sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda, bilgisayar destekli matematik öğretiminin kavramsal matematiğin öğrenilmesinde etkili olacağı düşünülerek bilgisayar11 destekli eğitimin arkasındaki felsefi dayanaklar ve dinamiklerin gereği gibi anlaşılmasında öğretmen yetiştiren fakültelerde daha fazla uygulamalı araştırmalara ihtiyaç olduğu görülmektedir..
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF LOGO- MATHEMATİCS ON PROSPECTIVE ELEMANTARY SCHOOL TEACHER (M. Sc. Thesis) Güler TULUK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATION February - 1997 ABSTRACT in this study, the aim was to provide prospective classroom teachers with a new learning and teaching experience while they were playing two roles as learners and teachers within a Logo-based enviroment. The question of the study was to investigate how Logo-mathematics course affected the ideas of prospective classroom teachers as a result of their experiences within that enviroment. The study showed that participants were;.willing to implement computer-based activities in their future classroom;.including to devolepe new ways and strategies for conceptual mathematics teaching; and.gaining new perspectives on learning as learners. it was concluded that mathematical thinking process may be improved as a result of using computer technology in mathematics teaching. Thus by considering the positive effect of computer-based math teaching on conceptual learning we suggest that the phylosophical aspects and dynamics behind computer-based education should be clearly understood by teachers. Therefore educational faculties need more research on this field.