Bazı alifatik diaminlerin su-etanol karışımlarında protonasyon dengelerinin incelenmesi
Studies on protonation equlibria of same eliphatic diamines in water etanol mixtures
  1. Tez No: 68151
  2. Yazar: PERVİN BÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
BAZI ALİFATİK DİAMİNLERİN SU- ETANOL KARIŞIMLARINDA PROTONASYON DENGELERİNİN İNCELENMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Pervin BÜYÜK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTİSÜ Eylül 1997 ÖZET Bu çalışmada bazı alifatik diaminlerin protonasyon sabitleri su ve %10 etanol-%90 su, %20 etanol-%80 su, %30 etanol-%70 su, %40 etanol-%60 su, %50 etanol-%50 su, %60 etanol-%40 su, %70 etanol-%30 su, %80 etanol-%20 su karışımlarında potansiyometrik metotla tayin edilmiştir. Titrasyonlar, kombine pH elektrodu kullanılarakyapılmış ve 25° C'da azot atmosferinde yapılmış ve deney çözeltisinin iyonik şiddeti sodyum perklorat ile 0,1 M'a ayarlanmışın Protonasyon sabitleri PKAS bilgisayar programı ile hesaplanmıştır. Protonasyon sabitlerinin değerleri üzerine çözücü bileşiminin etkisi tartışılmıştır. Bütün diaminlerin birinci ve ikinci protonasyon sabitlerinin (logKı ve logK2) değerlerinin artan etanol yüzdesi ile azaldığı gözlenmiştir. Ayrıca diaminlerin bazikliği üzerine metil gruplarının etkileri incelenmiştir. Bilim Kodu : 88 Anahtar Kelimeler : Potansiyometri, Titrimetri, Alifatik diamin, Alkol-Su Karışımı, Protonasyon Sabiti, Çözücü Etkisi Sayfa Adedi : 93 Tez Yöneticisi : Prof. Dr Fitnat KÖSEOĞLU
Özet (Çeviri)
STUDIES ON PROTONATİON EQULIBRIA OF SAME ALİPHATİC DIAMINES İN WATER- ETHANOL MJXTURES ( M. Sc. Thesis ) Pervin BÜYÜK GAZİ UNİVERSTY INSTITUE OF SCENCE AND TECHOLOGY September, 1997 ABSTRACT Protonation constans of aliphatic diamines were potentiometrically determined in the following solvents : water, %10 ethanol-%90 water, %20 ethanol-%80 water, %30 ethanol-%70 water, %40 ethanol-%60 water, %50 ethanol-%50 water, %60 ethanol-%40 water, %70 ethanol-%30 water, %80 ethanol-%20 water. The titrations were performed using a combined pH elektrode at 25 °C, under nitrogen atmosphere and during the titrations and the ionic strength of the test solutions was maintained at 0,1 M by using sodium perchlorate. The protonation constants were calculated by using PKAS computer program. The effects of the solvent composition upon the values of the protonation constants were discussed and it was found that first and second protonations constants (logKi and logK2) decreased with the increasing ethanol ratio. Science code : 88 Key Words : Potentiometry, Titrimetry, Aliphatic Amines, Ethanol-Water Mixtures, Protonation Constant, Solvent Effect. Page number :93 Adviser : Prof. Dr Fitnat KÖSEO?LU