Ventüri tüpü tasarımı ve uygulaması
Design and application of a venturi tube
- Tez No: 68152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAN ALTIPARMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
VENTÜRİ TÜPÜ TASARIMI VE UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Recai Kuş GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EyIül-1997 ÖZET Akışkanlar mekaniği konularının anlaşılması ve öğretimi için deneyler çok büyük önem taşımaktadır. Gerçek akış şartlan kompleks davranışlar gösterdiğinden bir çok durumda akışı teorik olarak izah etmek zordur. Bu nedenle teorik araştırmaların yanı sıra deneysel çalışmaların yapılması ve teori ile deneysel sonuçların karşılaştırılması mühendislik problemlerinin çözümünde etkili bir yoldur. Bu deneysel çalışmada, akışkanlar mekaniği laboratuvarlarında kullanılmak üzere bir ventüri tüpü tasarlanmış ve imalatı yapılmıştır. Bernoulli eşitliğini doğrulamak için çeşitli deneyler yapılmış ve değişik debiler için boşalma katsayıları hesaplanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 225.06.01 Ventüri Tüpü, Bernoulli Eşitliği, Boşalma Katsayısı 49 Doç. Dr. Duran ALTIPARMAK
Özet (Çeviri)
11 DESIGN AND APPILACATION OF A VENTURI TUBE M.Sc Thesis Recai KUŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1997 ABSTRACT It is fact that experiments for teaching and understandingof fluid mechanics are very important issue, real fluid flows is difficult to explain in theory in many cases because of its complex behavior, hence the experimental study on a theoretical investigation and the comparision between the theory and the experimental data is an effective way to solve engineering problems. In this experimental study a venturi tube has been designed and manufactured for using fluid mechanics laboratories. The experiments have been conducted to verify Bernoulli equation by using the venturi tube designed and the discharge coefficient (Cd) has been determined for different flow rates. Science Code: 225.06.01 Key Words : Venturi Tube, Bernoulli Equation, Discharge Coefficient Page Number: 49 Adviser : Doç. Dr. Duran ALTIPARMAK