Büyükşehir belediyelerinde yeni kamu işletmeciliği: Konya Büyükşehir Belediyesi üzerine bir inceleme
New public management in metropolitan municipalities: A study on Konya Metropolitan Municipality
- Tez No: 681553
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÖZKARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yeni Kamu İşletmeciliği, geleneksel yönetim yaklaşımına bir tepki olarak meydana gelmiştir. Bu yaklaşım giderek büyüyen devlet sistemlerine bağlı olarak ortaya çıkan aşırı hiyerarşi, merkeziyetçilik, kırtasiyecilik, kurallara aşırı bağlılık ve verimsizlik gibi şikayetler nedeniyle ortaya çıkmıştır. Bu yaklaşım ile bürokratik işlemlerin çok olduğu katı ve hiyerarşik kamu yönetimi yerini esnek, piyasa tabanlı ve özel sektör yönetim tekniklerinin kullanıldığı kamu yönetimine bırakmıştır. Bu çalışma, güçlü piyasa ve küçük devleti öneren Yeni Kamu İşletmeciliği anlayışının, halka en yakın yerel yönetim birimleri olan belediyeler bünyesinde ne ölçüde yer edindiğini incelemeyi ve ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda birinci bölümde; yönetim ve kamu yönetimi kavramları açıklanmış, geleneksel kamu yönetimi yaklaşımı detaylı bir şekilde incelenmiş ve bu yaklaşımın eleştirilmesi üzerine ortaya çıkan yeni kamu işletmeciliği yaklaşımı ve özellikleri ortaya konulmuştur. İkinci bölümde; belediyeler ve büyükşehir belediyelerinin kurulması, sınırları, tüzel kişiliğinin sona ermesi, organları, görev ve yetkileri mevzuat incelemesi yapılarak ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde; Genelden özele inilerek Konya ilinin kısa tarihçesi, Konya Büyükşehir Belediyesinin mevzuat analizi, geleceğe bakışı, SWOT analizi, sunduğu hizmetler ve yeni kamu işletmeciliği kapsamında yerine getirdiği hizmetler detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The New Public Management has occurred as a reaction to the traditional management approach. This approach has emerged due to complaints such as excessive hierarchy, centralization, paperwork, excessive adherence to rules and inefficiency due to the growing state systems. With this approach, the strict and hierarchical public administration with many bureaucratic procedures has left its place to the public administration where flexible, market-based and private sector management techniques are used. This study aims to examine and reveal to what extent the New Public Management approach, which proposes a strong market and small state, has gained a place within the municipalities, which are the closest local government units to the public. For this purpose, in the first part; The concepts of management and public administration are explained, the traditional public management approach has been examined in detail, and the new public management approach and its features that have emerged upon criticizing this approach are revealed. In the second part; Establishment of municipalities and metropolitan municipalities, their boundaries, termination of their legal personality, their organs, duties and powers have been revealed by reviewing the legislation. In the third part; From general to specific, the brief history of Konya province, the legislative analysis of Konya Metropolitan Municipality, its future view, SWOT analysis, the services it offers and the services it provides within the scope of the new public management have been examined in detail.