Mars veya daha uzak gezegenlere gönderilecek bir uzay kargo gemisinin füzyon roket motorunun tasarımı
Design study of the fusion rocket engine for a space cargo ship to mars or order planets
  1. Tez No: 68164
  2. Yazar: HACI MEHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜMER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Education and Training, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Mars ötesi gezegenlere insan veya ağır kargo taşımak için öngörülen bir uzay aracının, füzyon roket motorunun temel nükleer değerleri incelenmiştir. Bu tasarımda kritik bir değer teşkil eden süper iletkenli mıknatıs sargılarının nükleer ısınımı araştırılmıştır. Sargılardaki nötron ve y-ışınlarının etkisi, (r-z) geometrisinde uzay açısının S16P3 yaklaşımı ile 160 sektöre bölünerek hesaplanmıştır. 35 000 M W bir füzyon gücü için sargılardaki toplam, azami nükleer ısı üretme yoğunluğu 94. 206 p.W/cm3 olarak hesaplanmıştır. Azami nötron ısı yoğunluğu 45. 009 nW/cm3 ve azami y-ışını ısı yoğunluğu 52. 454 (xW/m3 tür (farklı bir noktada). Bununla birlikte sargılardaki ortalama ısı üretimi değeri çok daha düşüktür ve ortalama nötron, y-ışını ve toplam nükleer ısı yoğunlukları sırayla 2. 735, 9. 857 ve 12. 593 nW/cm3 tür. Çalışmamız göstermiştir ki, mıknatıs ısınımı, 35 000 MW'a kadar bir füzyon roket gücü için bu günün teknolojisinin süper iletken sargıların tasarım sınırlarının altında kalmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625. 05. 05 Füzyon, Nükleer Isınma, Uzay İtmesi 94
Özet (Çeviri)
Basic nuclear data for a design concept with inertial fusion energy propulsion for manned or heavy cargo deep space missions beyond earth orbit have been evaluated. As a critical issue of this design, the nuclear heating of the super conducting magnet coils is investigated. The neutron and y-ray penetration into the coils is calculated with the help of the SN methods with a high angular resolution in (r-z) geometry in S16P3 approximation by dividing the solid space angle in 160 sectors. Total peak nuclear heat generation density in the coils is calculated as 94. 206 uW/cm3 by a fusion power of 35 000 M W. Peak neutron heating density is 45. 009 uW/cm3 and peak y-ray heating density is 52. 454 uW/cm3 (on a different point). However, volume averaged heat generation in the coils is much lower, namely 2. 735, 9. 857 and 12. 593 uW/cm3 for neutron, y-ray and total nuclear heating, respectively. The investigations have shown that the magnet heating remains below the design limit of the super conducting coils of present day technology for a fusion power generation up to 35 000 MW. Science code Key Words Page number Adviser 625. 05. 05 Fusion, Nuclear Heating, Space Propulsion 94