V-tipi bir stirling motorunun tasarımı ve imali
Design and manufacturing of a v-type stirling engine
  1. Tez No: 68186
  2. Yazar: ATİLLA KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ERDİLLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
V-TİPİ BİR STIRLING MOTORUNUN TASARIMI VE İMALI (DOKTORA TEZİ) Atilin KOCA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1997 ÖZET Bu çalışmada su pompalama, ev iklimlendirilmesi, elektrik üretimi gibi alanlarda güneş enerjisinin kullanılmasını sağlamak amacı ile süpürme hacmi 260 cm olan bir Stirling motoru ve açıklık alanı 2 m olan güneş enerjisi odaklayıcısından oluşan bir sistemin imalatı ve performans testleri yapılmıştır. Güneş enerjisi ile yapılan performans testleri sırasında çalışma gazı olarak atmosferik basınçta hava kullanılmıştır. Sistem güneş enerjisi yoğunluğunun 700-750 W/m olduğu zaman 650 d/d ile çalışmış ve maksimum güç 7 Watt olmuştur. Ayrıca motora 1.5, 2, 2.5 bar olmak üzere farklı şarj basınçları uygulanmış, şarj basıncının her değeri için motorun ısıtıcısı bir elektirk fırını yardımı ile 600-900 °C sıcaklık aralığında ısıtılmış, hız ve tork ölçümleri yapılmış, elde edilen verilerden motor gücünün motor devri, şarj basıncı ve ısıtıcı sıcaklığı ile değişimi incelenmiş, sonuçlar tartışılmıştır. Motor 2.5 bar şarj basıncı ve 900 °C ısıtıcı sıcaklığı ile test edildiğinde 30.5 W civarında güç elde edilmiştir. Elde edilen deney sonuçları grafikler halinde verilmiştir. Bilim Kodu : 626.10.01 Anahtar Kelimeler : Stirling motoru, Güneş enerjisi, Rejeneratör Sayfa Adedi : 131 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Bilge ERDİLLER
Özet (Çeviri)
11 DESIGN AND MANUFACTURING OF A V-TYPE STUULING ENGINE (Ph. D. Thesis) Atilla KOCA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1997 ABSTRACT In this experimental study; a system consisting of a Stirling engine which has 260 cm3 volume and a solar collector with the total area of 2 m2 was manufactured and tested for the purpose of water pumping, air conditioning, producing electricity etc. by using solar energy. During the tests of engine, air at ambient pressure was used as working fluid. In this condition, the engine reached 650 min-1 and gave 7 W power output when solar energy density is 700-750 W/m2. Similar tests were repeated for different charge pressures (e.g. 1.5, 2 and 2.5 bar) with the heater temperatures increasing from 600 to 900°C and engine speeds and torques were measured. The results showing the changes in engine power with the charge pressures and the temperatures were discussed. When the engine was run at 2.5 bar charge pressure and 900°C heater temperature, 30.5 W power output could be obtained. All lest results were given in graphs. Science code : 626.10.01 Key words : Stirling engines, Solar energy, Regenerator. No of pages : 131 Supervisor : Prof. Dr. Bilge ERDİLLER