Matriks organizasyon yapılarında performans değerlendirme ve kariyer yönetimi uygulamalarının incelenmesi
An evaluation of performance evaluation practices based on the problem of evaluating employee performance in matrix organization structure
- Tez No: 684728
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMİYE TÜLİN İRGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Matriks organizasyon yapısı kullanılmaya başlandığı 1960'lı yıllardan beri farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok işletme tarafından kullanılmaktadır. Bununla birlikte matriks organizasyon yapısına ilişkin akademik çalışmalar 1970'li yılların sonu ile 1980'li yılların başında zirve yaparken ilerleyen yıllarda matriks organizasyon yapısına olan ilgi gittikçe azalmıştır. Yapılan çalışmaların çoğu matriks organizasyon yapısının yapısal tasarımına ve tanımına odaklanırken matriksin insan tarafına dair yapılan akademik çalışmalar oldukça azdır. Bu sebeple matriks bir yapıda performans değerlendirme sistemi ve kariyer yönetimi uygulamalarına ilişkin bu çalışma yapılmıştır. Çalışma kapsamında, literatür taramasının yanı sıra dokuz farklı sektörden toplam 87 işletme ile temasa geçilmiş ve 22 işletmenin beyaz yaka çalışanları ile görüşme yapılabilmiştir. Araştırmada yöntem olarak derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Derinlemesine görüşme için ise belirlenen konu başlıklarında yarı yapılandırılmış soru formu kullanılmıştır. Araştırmanın kalitatif (nitel) bir araştırma olması nedeniyle örneklem büyüklüğünden çok, doğru veriye ulaşmak önemlidir. Sonuç olarak bulgular sadece bu örneklem ışığında değerlendirilerek incelenmiş ve kesinlikle genelleme yapılmamıştır. Araştırmanın daha sonraki araştırmalara değişken sağlayarak, bir temel teşkil etmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the Matrix Organisations started to be used in 60s, it is used by several companies in several business sectors. However, while academical studies about Matrix Organisations reached to its peak in between the end of 1970s and early 1980s, the interest to the Matrix Organisation structure gradually decreased in the following years. Most of the studies are focused on organisation structural design and definitions. On the other hand, studies on the human-side of the Matrix Organisation are very few. This is why we decided to conduct this study on performance evaluation system and career management practices in a matrix structure. Within the scope of the study, in addition to the literature review, a total of 87 enterprises from nine different sectors were contacted and interviews were made with the white-collar employees of 22 enterprises. In-depth interview technique was used as a method in the research. For the in-depth interview, a semi-structured question form was used in the determined topics. Since the research is a qualitative research, it is important to reach the correct data rather than the sample size. As a result, the findings were evaluated only in the light of this sample and were definitely not generalized. The study is intended to be a basis for future studies by providing variables.