توظيف الشعر القصصي في تعليم اللغة العربية لغير الناطقين بها
Yabancılara Arapça öğretiminden öyküsel şiirin kullanımı
- Tez No: 950540
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Arap şiiri, Arap dilini anlamada başlıca kaynaklardan biri ve diğer Arap dili disiplinlerinde de delil olarak başvurulan bir referanstır. Öyküsel şiir ise, nazım, vezin ve kafiye gibi şiir unsurlarını; anlatım, diyalog, karakterler, düğüm ve çözüm gibi hikâye unsurlarıyla birleştirir. Bu araştırma, öyküsel şiirin Türk üniversitelerindeki Arapça hazırlık sınıflarında yabancılar için dil öğretimi müfredatına yardımcı bir materyal olarak kullanılarak öğrencilerin dil becerilerini, eğlenceli olaylar ve şiirsel müzikle bezenmiş hikâyeler aracılığıyla geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın problemi, amacı, önemi, varsayımları ve önceki çalışmalar ele alınmıştır. İkinci bölümde kuramsal çerçeve verilmiş ve bu bağlamda öyküsel şiirinin tanımı, ortaya çıkışı ve gelişim evreleri açıklanmış; uygun öyküsel şiir metinlerini seçme kriterleri, öğretim yöntemleri ve Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi (CEFR) seviyeleri analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde araştırma yöntemi ele alınmış, seçilen öyküsel şiir metinlerine dayalı çeşitli etkinlik ve alıştırmalar uygulamalı olarak gösterilmiştir. Şiirsel metinleri seçme kriterlerine göre belirlenen ve yirmi sekiz şiirden oluşan bu metinler iki döneme ve (CEFR) düzeylerine göre dört eğitim seviyesine ayrılmıştır. Birinci dönemde, her biri bir haftaya karşılık gelen toplam on dört şiir yer almaktadır. Bunlardan yedi şiir başlangıç alt düzey (A1), yedi şiir ise başlangıç üst düzey (A2) için uygundur. İkinci dönemde de on dört şiir yer almakta olup bu şiirlerden yedi tanesi orta alt düzey (B1), diğer yedi şiir ise orta üst düzey (B2) için uygundur. Çalışmanın dördüncü ve son bölümde ise, araştırmada ulaşılan sonuçlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Poetry is one of the fundamental sources for understanding the Arabic language and serves as a reference for argumentation in its various sciences. Narrative poetry combines poetic elements such as composition, meter, and rhyme, with storytelling elements including narration, dialogue, characters, conflict, and resolution. This research aims to employ narrative poetry in teaching Arabic to non-native speakers as a supplementary material for the Arabic language curriculum in preparatory classes at Turkish universities, to develop Arabic learners' skills in an engaging and attractive manner through the entertaining story events and poetic music. The research is divided into four chapters. The first chapter presents the research problem, objectives, significance, hypotheses, and previous studies. The second chapter, the theoretical framework, follows a descriptive-analytical approach to study and clarify the concept of narrative poetry, its origins, stages of development, criteria for selecting suitable narrative poetry texts, important teaching methods, and the levels of the Common European Framework of Reference (CEFR). The third chapter covers the research methodology and the implementation of various activities and exercises on selected narrative poetry texts. Twenty-eight poems were chosen based on selection criteria and divided into two semesters and four educational levels according to the (CEFR) divisions. Fourteen poems are for the first semester, distributed over fourteen weeks, with seven suitable for the lower beginner level (A1) and seven for the upper beginner level (A2). The second semester includes fourteen poems distributed over fourteen weeks, with seven suitable for the lower intermediate level (B1) and seven for the upper intermediate level (B2). The fourth and final chapter presents the results and recommendations derived from this research.