Yeme bozuklukları-15 ölçeğinin Türkçe geçerlilik güvenilirlik çalışması
Validity and reliability study of the Turkish version of eating disorders-15 scale
  1. Tez No: 684885
  2. Yazar: MUHAMMET BERKAY ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNAY KARLIDERE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Yeme tutum ve davranışlarını ölçen Yeme bozuklukları-15 ölçeğinin geçerlilik ve güvenirlilik çalışmasını yaparak ölçeği Türkçe'ye kazandırmak, ölçeğin faktör yapısı ve psikometrik özelliklerini belirlemek. Yöntem: Araştırmada, 270 sağlıklı gönüllü katılımcı grubunda Yeme Bozuklukları-15, Yeme Bozuklukları Değerlendirme Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Sosyodemografik veri maddelerini içeren formlar online formata dönüştürülmüş ve katılımcılara ulaştırılarak veriler elde edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 34,98±10,66 yıl ve %75,6'si kadındı. Yeme Bozuklukları-15 ölçeğinin ortalama skoru 1,35±1,12 olarak hesaplanmıştır. Güvenilirlik analizleri için tüm ölçek (Cronbach Alfa= 0,92), alt ölçekler ve tekrar-test için Cronbach Alfa değerleri hesaplanmış, elde edilen sonuçlar Türkçe formun güvenilirliğini desteklemiştir. Her bir maddenin madde-toplam korelasyon katsayıları 0,32-0,76 arasında elde edilmiştir ve tümü de istatistiksel olarak anlamlı düzeydedir. Ayrıca Doğrulayıcı Faktör Analizi uyum indekleri sonuçları (NFI: 0,959, RFI: 0,944, CFI:0,975, IFI:0,975, GFI : 0,951 AGFI:0,919 RMSA:0,069) yapısal olarak geçerli bulunmuştur. Yeme Bozuklukları -15 ile Yeme Bozuklukları Değerlendirme Ölçeği, Beck Anksiyete toplam puanları arası korelasyonları incelenmiş ve anlamlı bulunmuştur(0,43-0,72) tüm p değerleri 0,001 den küçük olarak gözlemlenmiştir.) Sonuç: Yeme Bozuklukları-15 Ölçeği Türk toplumunda kullanıma uygun ve geçerli-güvenilir bir ölçme aracı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims the validity and reliability of the Turkish version of the Eating Disorders-15 scale, which measures eating attitudes and behaviors, to determine the factor structure and psychometric properties of the scale. Methods: In this study, data were collected by sending the online format of forms containing the Eating Disorders-15, Eating Disorders examination questioner, Beck Anxiety Scale, and Sociodemographic data items to the participants in a group of non-clinical 270 volunteers. Results: The mean age of the participants was 34.98±10.66 years and 75.6% of them were women. The mean score of the Eating Disorders-15 scale was calculated as 1.35±1.12. For reliability analyses, Cronbach Alpha values were calculated for the scale total score (Cronbach Alpha= 0.92), subscales score, and retest, and the results supported the reliability of the Turkish form. The item-total correlation coefficients of each item were between 0,32- 0,76, and all of them were statistically significant. In addition, the results of the Confirmatory Factor Analysis fit indices (NFI: 0,959, RFI: 0,944, CFI: 0,975, IFI: 0,975, GFI: 0,951 AGFI: 0,919 RMSA: 0,069) were found scale structural to be valid formation. The correlations between Eating Disorders -15 and the Eating Disorders examination questioner, Beck Anxiety total scores were examined and found to be significant (0,43-0,72, all p values were observed to be less than 0,001). Conclusion: Eating Disorders-15 Scale has been determined to be a suitable and valid-reliable measurement tool for use in Turkish society.