The role of user satisfaction in continuance intention to use chatbots within the Technology Acceptance Model (TAM)
Teknoloji Kabul Modeli (TKM) kapsamında sohbet robotları kullanmaya devam etme niyetinde kullanıcı memnuniyetinin rolü / Le rôle de la satisfaction des utilisateurs dans l'intentionde continuer à utiliser les chatbots dans le cadre du ModèleD'acceptation Technologique (TAM)
- Tez No: 685422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAŞKIN DİRSEHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde insanların yaşamları giderek teknolojiye bağımlı hale gelmiştir. Dijital platformların ve sosyal ağların hızla büyümesiyle birlikte teknolojideki gelişmeler, genellikle sohbet robotları olarak bilinen konuşma araçları, müşteri bağlantılarını geliştirmek için giderek daha popüler bir pazarlama aracı haline gelmektedir. Benimsemenin ilk aşamasının ötesinde bu çalışma, TAM'ın yapısını kullanarak Faslı kullanıcıların sohbet robotu kullanmaya devam etme niyeti üzerindeki etkiyi analiz etmek için yapılmıştır. Çalışmanın temel amacı, kullanıcıların sohbet robotu hizmetlerinden memnuniyet düzeylerinin önemini incelemek ve kullanıcıların kullanıma devam etme niyetinde nasıl bir rol oynadığını belirlemektir. Faslı sohbet robotu kullanıcılarına Fransızca dilinde bir anket geliştirilmiş ve dağıtılmıştır . Hipotezler, Smart-PLS aracılığıyla kısmi en küçük kareler yol modellemesi (PLS-PM) kullanılarak test edilmiştir. Bulgular, kullanıcı memnuniyetinin devam etme niyetinin en güçlü yordayıcısı olduğunu ve TAM'ın yapıları ile devam niyeti arasında önemli bir rol oynadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, people's lives have become increasingly reliant on technology. Along with the rapid growth of digital platforms and social networks, advancements in technology conversational agents, often known as chatbots, are increasingly becoming a popular marketing tool for improving customer connections. This research was conducted to analyze the effect of using TAM's construct beyond the first stage of adoption on Moroccan users' continuance intention to use chatbot. The main purpose of the study is to determine the importance of users' level of satisfaction with chatbot service and its role in the continuance intention of the users. A survey was developed in the French language and distributed to Moroccan chatbot users. The hypotheses were tested using the partial least squares path modeling (PLS-PM) via Smart-PLS. Findings showed that user satisfaction was the most powerful predictor of continuance intention, and it played an important role between TAM's constructs and continuance intention. De nos jours, la vie des gens dépend de plus en plus de la technologie. Parallèlement à la croissance rapide des plateformes numériques et des réseaux sociaux, les progrès des agents conversationnels technologiques, souvent appelés chatbots, deviennent de plus en plus un outil marketing populaire pour améliorer le service client en ligne. Cette recherche a été menée pour analyser l'effet d'utilisation des éléments du MAT au-delà de la première étape d'adoption sur l'intention des utilisateurs marocains de continuer à utiliser le chatbot. L'objectif principal de l'étude est de déterminer l'importance du niveau de satisfaction des utilisateurs vis-à-vis des services de chatbot et son rôle dans l'intention de continuer à utiliser le service. Une enquête a été élaborée en langue française et diffusée auprès des utilisateurs marocains de chatbot. Les hypothèses ont été testées en utilisant la modélisation du chemin des moindres carrés partiels (PLSPM) via SmartPLS. Les résultats ont montré que la satisfaction des utilisateurs était le prédicteur le plus puissant de l'intention de continuer, et qu'elle jouait un rôle important entre les éléments du MAT et l'intention de continuer à utiliser le service chatbot.