Batı Trakya Türk azınlığının mücadelesi: Dr. Sadık Ahmet'in liderliği
The struggle of the Western Thrace Turkish minority: Leadership of Dr. Sadık Ahmet
  1. Tez No: 685858
  2. Yazar: ALPER OUZOUNGIOL (UZUNYOL)
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR YASİN ASAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Türk-Yunan ilişkilerinin en önemli gündem maddelerinden birisi olan Batı Trakya Türk Azınlığının sorunları ve söz konusu sorunların çözümü noktasında Dr. Sadık Ahmet'in liderliğinde hak arama mücadelesi ve yaşananlar çeşitli boyutları ile incelenmiştir. Çalışma üç ana bölümden oluşmakta olup, ilk bölümde genel olarak azınlık kavramı ele alınmıştır. Azınlık haklarının kapsadığı temel nitelikler detaylı olarak incelenmiş olup, devamında azınlıkların sınıflandırılması ve günümüzde kabul edilen azınlık çeşitleri ile kendilerine tanınan haklar değerlendirilmiştir. Birinci bölümün son kısmında ise, tarihsel süreçte azınlıkların ortaya çıkması ile uluslararası belgelerde azınlık haklarının yer alış biçimleri uluslararası ve uluslarüstü örgütler kapsamında incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Yunanistan ve Batı Trakya özelinde kapsamlı bir değerlendirme yapılmıştır. Öncelikle, tarihsel süreç içerisinde Yunanistan topraklarında yaşayan azınlık gruplarına değinilmiş ve ardından Batı Trakya Türk Azınlığın hukuki statüsü ile Yunanistan'ın azınlıklara karşı uyguladığı politikalar ele alınmıştır. Batı Trakya Türk Azınlığının Yunanistan'daki topraklarda yaşayabilmesi adına kendilerine tanınan haklar 1830 tarihli Londra Protokolü'nden başlayarak, azınlık statüsünü kazandıkları 1923 tarihli Lozan Barış Antlaşması ve sonrasındaki Kültür Antlaşmaları da ele alınarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde, Yunanistan'ın baskıcı ve kısıtlayıcı uygulamaları sonucunda Batı Trakya Türk Azınlığının yaşadığı sorunlar tek tek incelenmiş ve bahis konusu sorunların günümüzdeki mevcut durumlarına değinilmiştir. Son bölümde ayrıca, tezin başlığını da oluşturan, Dr. Sadık Ahmet'in liderliği çerçevesinde Lozan'dan doğan haklarını arama mücadelesi ele alınmıştır. Dr. Sadık Ahmet nezdinde tüm Batı Trakya Türk Azınlığının etnik kimliği inkar edilmiş, bu sebeple Dr. Sadık Ahmet yargılanmış ve mahkum edilmiştir. Ayrıca, yaşanan haksızlıkları gerek Yunan parlamentosunda gerekse uluslararası kamuoyunda yüksek sesle dile getirmesi ve bu çerçevede verilen mücadele ile Dr. Sadık Ahmet'in Lozan Barış Antlaşması'nın 72. yıldönümü olan 24 Temmuz 1995 tarihindeki vefatı ve sonraki yankıları bu bölümde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This master thesis examines, one of the most important issue of Turkish-Greek relations, the problems of the Western Thrace Turkish Minority and seeking solutions of relevant arguments under the leadership of Dr. Sadık Ahmet with several dimensions of their experiences. The study consists of three main chapters and in the first chapter the concept of minority as notion is discussed. The basic qualifications and conditions covered by minority rights are examined in detail and then the classification of minorities and present types of minorities which is accepted in general, and their given rights are evaluated. In the last part of the first chapter, the emergence of minorities in the historical process and the way of references in international documents are examined within the scope of international and supranational organizations. In the second chapter of the study, Greece and Western Thrace relations are analyzed comprehensively. First of all, minority groups who lived in territory of Greece through the history, afterwards legal status of the Western Thrace Turkish Minority accepted by state and policies which have been practiced on minorities by Greece are discussed. The rights have been granted to the Western Thrace Turkish Minority in order to live in the lands of Greece are discussed by reviewing starting with the London Protocol dated 1830 to the 1923 Lausanne Peace Treaty with following Cultural Treaties. In the last chapter of the study, the problems faced by the Western Thrace Turkish Minority as a result of the oppressive and restrictive policies of Greece government are examined one by one and these currently existing issues are mentioned. Besides, also given reference in the title of this study, within the framework of Dr. Sadık Ahmet's leadership, the struggle to seek rights arising from Lausanne has been discussed. In the presence of Dr. Sadık Ahmet, whole the Western Thrace Turkish Minority were trailed and convicted by denial of ethnic identity. In addition, with his voice in the Greek Parliament and in the international public opinion about the injustices and the struggle given within this framework, the death of Dr. Sadık Ahmet on 24 July 1995, which is the 72nd anniversary of Lausanne Peace Treaty and its subsequent repercussions are discussed in this chapter.