Yabancı dil olarak Türkçenin öğretiminde dil öğrenme stratejileri eğitiminin pedagojik alan bilgisine etkisi
The effect of language learning strategies training on pedagogical content knowledge in teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 686044
  2. Yazar: MURAT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AÇIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada yabancı dil olarak Türkçenin öğretiminde dil öğrenme stratejileri eğitiminin öğretmen adaylarının pedagojik alan bilgisine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel ve nitel verilerin birlikte kullanıldığı karma yöntem modellerinden açımlayıcı sıralı desen tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda Ön test son test kontrol gruplu deneysel desen, nitel boyunda ise temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Amasya Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Programı son sınıfta öğrenim gören öğretmen adayları oluşturmaktadır. Deney grubunda 30, kontrol grubunda 30 olmak üzere 60 öğretmen adayına Dil Öğrenme Stratejileri Ölçeği, Pedagojik Alan Bilgisi Başarı Testleri deneysel işlemin öncesinde ve sonrasında uygulanarak araştırmanın nicel verileri elde edilmiştir. Çalışmanın deneysel işlemi, deney grubuna uygulanan 8 haftalık Dil Öğrenme Stratejileri Eğitimi programıdır. Araştırmanın nitel verileri Dil Öğrenme Stratejileri Eğitimine Yönelik Görüşme Formu aracılığıyla elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde SPSS 23.0 Programı aracılığıyla ki-kare (χ2) testi, bağımsız örneklemler için t-testi, bağımlı gruplar için t-testi ve tek yönlü Kovaryans Analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. Nitel veriler ise içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda dil öğrenme stratejileri eğitiminin öğretmen adaylarının pedagojik alan bilgisine etkisi olduğu ve öğretmen adaylarının farkındalıklarının önemli ölçüde arttığı belirlenmiştir. Dil öğrenme stratejileri eğitiminin faydalı ve uygulamaya yönelik olduğu, eksiklikleri görmeyi, üst düzey düşünceyi ve etkili öğrenmeyi sağladığı, eleştirel açıdan bakmayı ve öğretmeyi öğrettiği sonucuna da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of language learning strategies training on the pedagogical content knowledge of teacher candidates in teaching Turkish as a foreign language. In the research, explanatory sequential design was preferred which is one of the mixed method models in which quantitative and qualitative data are used together. In the quantitative dimension of the research, the experimental design with the pretest and posttest control group was used, and in the qualitative dimension, the basic qualitative research design was used. The study group of the research consists of pre-service teachers studying in the last class of the Turkish Language Teaching Program at Amasya University. Quantitative data of the research were obtained by applying the Language Learning Strategies Scale and the Pedagogical Content Knowledge Achievement Tests to 60 pre-service teachers, 30 in the experimental group and 30 in the control group, before and after the experimental process. The experimental process of the study is the 8 week Language Learning Strategies Education program applied to the experimental group. The qualitative data of the research were obtained through the Interview Form for Language Learning Strategies Education. In the analysis of quantitative data, chi-square (χ2) test, t-test for independent samples, t-test for dependent groups and one-way Analysis of Covariance (ANCOVA) were used through SPSS 23.0 Program. Qualitative data were analyzed by content analysis. As a result of the research, it was determined that language learning strategies education had an effect on the pedagogical content knowledge of teacher candidates and their awareness increased significantly. It has also been concluded that language learning strategies education is useful and practical, helps to see the deficiencies, provides high-level thinking and effective learning and teaches to look and teach from a critical point of view.