Metal organik kimyasal buhar biriktirme tekniğiyle p-i-n yapısında büyütülen galyum nitrit esaslı ışık yayan diyotların incelenmesi
Investigation of gallium nitride based light emitting diodes that grown by metal organic chemical vapour deposition technique in pin structure
  1. Tez No: 688354
  2. Yazar: HANİFE BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada metal-organik kimyasal buhar biriktirme (MOCVD) tekniğiyle büyütülen InxGa1-xN=GaN filmlerden oluşan p-i-n yapıdaki ışık yayan diyotların (LED) içerdiği Indiyum (In) konsantrasyonunun değişimiyle (%10, %20 ve %30) açığa çıkan farklı dalga boylarındaki ışımaların elektriksel, optik ve opto-elektronik karakterizasyonu yapılmıştır. i-tabakasının tek tabaka (SL) ve çoklu kuantum kuyulu (MQW) yapıda olduğu bu diyotların elektrolüminesans (EL), fotolüminesans (PL) ve fotovoltaj/fotoakım (PV/PC) ölçümlerinden elde edilen spektrumların maksimum değer, şiddet, dalgaboyu ve yarı yükseklikteki tam genişlik (FWHM) değerlerinin sıcaklığa bağlı değişimleri incelenip ışıma merkezleri, optik/elektronik geçişler ve aktivasyon enerjileri belirlenmiştir. Doğru akım (DC) ve alternatif akım (AC) uygulanmasıyla yapılan sıcaklığa bağlı akım-gerilim (I-V) ve kapasite-gerilim (C-V) ölçümleriyle de yapıda ortaya çıkan akım iletim mekanizmaları, iletkenlik aktivasyon enerjileri, elektron ve hol mobiliteleri gibi özellikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the electrical, optical and opto-electronic characterization of the radiation of different wavelengths emitted by the change in the concentration of Indium (In) (%10, %20 ve %30) contained in the p-i-n structure LEDs consisting of InGaN films grown by the metal-organic chemical vapor deposition (MOCVD) technique was made. The spectra obtained from the electroluminescence (EL), photoluminescence (PL) and photovoltage / photocurrent (PV/PC) measurements of these diodes, where the i-layer is in a single layer (SL) and multiple quantum well (MQW) structure, radiation centers, optical / electronic transitions and activation energies were determined by examining the temperature-dependent changes of max value, intensity, wavelength and full width half maximum (FWHM) values. Current-voltage (I-V) and capacitance-voltage (C-V) measurements made by applying direct current (DC) and alternating current (AC) have also determined properties such as current transmission mechanisms, conductivity activation energies, electron and hall mobility