European Union's third party role in solving conflicts in its periphery
Çevresindeki uyuşmazlıkları çözmede Avrupa Birliği'nin üçüncü taraf rolü
  1. Tez No: 690077
  2. Yazar: BERİL PAMİR
  3. Danışmanlar: PROF. ŞADİYE MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Avrupa Birliği, farklı bir kurumsal yapıya sahip bölgesel bir organizasyondur. Uyuşmazlık çözümü AB için en temel politika alanı olmasa da, son yirmi yılda önemi artmıştır. Bu çalışma, uyuşmazlık çözümü ve Avrupa çalışmaları olmak üzere iki farklı literatürü entegre ederek, AB'nin üyelik süreci ve uyuşmazlık çözüm araçları ile aday ülkelerdeki uzlaşması zor uyuşmazlıkların çözümünde üçüncü taraf olarak önemli bir rol oynayıp oynamadığını araştırmaktadır. Bu amaçla, bu tezin odak noktası, Türkiye ve Sırbistan'ın katılım süreçlerinin yanı sıra sırasıyla Kıbrıs ve Kosova'daki uyuşmazlıklarıdır. Her iki ülke de AB'ye katılmayı hedefliyor, ancak her ikisinin de farklı şekillerde olsa da devam eden uyuşmazlıkları var: Türkiye'nin uyuşmazlığı mevcut bir AB üyesi ile ve ayrılma ile ilgili değil, Sırbistan'ın uyuşmazlığı ise Büyük Sırbistan'ın bir parçası olup ayrılan Kosova ile. Türkiye ve Sırbistan'ın kendi Avrupa entegrasyonu yolları var ve AB'nin katılım süreçleri aracılığıyla Kıbrıs ve Kosova uyuşmazlıkları üzerindeki etkisi hem benzerlikler hem de farklılıklar içeriyor. Bu araştırmanın bulguları, bu iki durum arasındaki çeşitli ayrımların bir sonucu olarak, AB'nin Türkiye'nin üyelik sürecinde Kıbrıs sorununa ilişkin önemli bir rolü olmadığını, Sırbistan ve Kosova örneğinde ise karışık sonuçlar olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The European Union is a regional organization with a distinct institutional structure. Although conflict resolution is not the most essential policy area for the EU, it is one that has grown in relevance over the past two decades. By integrating two different literatures, namely conflict resolution and European studies, this study investigates whether the EU plays a substantial role as a third party in resolving intransigent conflicts in candidate states with its accession process and conflict resolution tools. To this end, the focus of this thesis is on Turkey's and Serbia's accession processes, as well as their separate conflicts in Cyprus and Kosovo respectively. Both states aspire to join the EU, but both have ongoing conflicts, though in different ways: Turkey's conflict is with a current EU member state and is not about secession, whereas Serbia's conflict is with Kosovo, a part of Greater Serbia that seceded. Turkey and Serbia have their own path of European integration, and the EU's impact on the Cyprus and Kosovo conflicts through their accession processes has both similarities and differences. The findings of this research demonstrated that as a result of several distinctions between these two cases, the EU does not have a significant role in Turkey's accession process regarding the Cyprus issue, whereas there are mixed results in the case of Serbia and Kosovo.