İntihar girişimi olan ve olmayan majör depresyon ve bipolar bozukluk tanılı hastalarda bilişsel işlevlerin değerlendirilmesi
Evaluation of cognitive functions in patients with major depression and bipolar disorder with and without suicide attempts
  1. Tez No: 690132
  2. Yazar: REHA GÖKÇEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDİ KÖŞGER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bipolar bozukluk (BB) ve majör depresyon (MD)'un remisyon döneminde bilişsel işlev bozukluklarının devam ettiğini gösteren birçok çalışma mevcuttur. İntihar girişiminin de bilişsel işlevlerde bozulmaya yol açan faktörlerden biri olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, intihar girişimi olan ve olmayan remisyondaki BB ve MD hastalarının bilişsel işlevlerini karşılaştırmak; hastalıkların ve intiharın bilişsel işlevler üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Bu amaçla 01.06.2020-01.03.2021 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı polikliniklerine başvuran, klinik görüşme ile DSM-5 tanı kriterlerine göre BB ve MD tanısı konan, remisyonda olan ve araştırmaya dahil edilme kritlerlerini karşılayan 19 intihar girişimi olan BB, 21 intihar girişimi olmayan BB, 21 intihar girişimi olan MD, 19 intihar girişimi olmayan MD ve 20 sağlıklı kontrole Cambridge Neuropsychological Test Automated Battery'ye ait 6 nörobilişsel test uygulanmıştır. Çalışmamızda BB ve MD gruplarının yürütücü işlevler, işlem belleği ve duygu tanıma becerilerini içeren bilişsel işlevlerinde sağlıklı kontrollere göre daha düşük performans gösterdiği, intihar girişiminde bulunan katılımcıların yürütücü işlevler ve duygu tanıma yetisinde kayıp yaşadığı saptanmıştır. Atak periyodlarının kısa olması bilişsel işlevlerdeki kayıpla ilişkili görünmektedir. İntihar girişiminde bulunan grubun korku ve mutluluk duygusunu tanımakta zorlandığı, intihar girişimi olmayan grubun ise tiksinme ve öfke duygularını tanımakta zorlandığı saptanmıştır. Çalışmamızın sonuçları, intihar girişiminin nörobilişsel performansta daha fazla performans kaybına yol açtığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
. In the up-to-date literature, there are many studies showing that cognitive dysfunctions continue in the remission period of bipolar disorder (BD) and major depression (MD). Suicide attempt is thought to be one of the factors that lead to deterioration in cognitive functions. The aim of this study was to compare the cognitive functions of BD and MD patients in remission with and without suicide attempt; to evaluate the effect of diseases and suicide on cognitive functions. For this aim, 01.06.2020- 01.03.2021, who applied to the outpatient clinics of Eskişehir Osmangazi University Psychiatry Department, were diagnosed with BD and MD according to the DSM-5 diagnostic criteria by clinical interview, were in remission and met the criteria for inclusion in the study, 19 BD patients who attempted suicide, 21 BD patients without suicide attempt, 21 MD patients who attempted suicide, 19 MD patients without suicide attempt, and 20 healthy controls were included in the study. 6 neurocognitive tests of Cambridge Neuropsychological Test Automated Battery were applied. In our study, it was determined that the BD and MD groups performed lower than the healthy controls in cognitive functions including executive functions, working memory and emotion recognition skills, and the participants who attempted suicide had more impairment, especially in executive functions and emotion recognition. The short attack periods seem to be related to the impairment in cognitive functions. It was determined that the group that attempted suicide had difficulty in recognizing the feelings of fear and happiness, while the group that did not attempt suicide had difficulty in recognizing the feelings of disgust and anger. The results of our study show that suicide attempt causes more performance loss in neurocognitive performance.