SWORD Çipi'nin MFA (Made For All) özelliğinin konuşmayı anlama üzerine etkisi
The Effect of MFA (Made For All) Feature of SWORD chip on speech comprehension
  1. Tez No: 690133
  2. Yazar: EZGİ ŞENEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ MUSTAFA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İşitme kayıplı bireyler işitme cihazı kullanmaya başladıkları ilk andan itibaren işitmelerinin düzeleceğini ve farklı ortamlara girdiklerinde rahatlıkla iletişim kurabileceklerini düşünmektedirler. Aslında yapılan birçok çalışma bize kulakların beyne açılan bir kapı olduğunu gösteriyor. İşitme cihazı kullanana kadar geçen zaman da beyin o seslerin yokluğuna alışır, işitme cihazı kullanılmaya başlandığında ise beyin tüm seslere uyum sağlamak için kendini yeniden yapılandırır. İşitme kayıplı bireyler, sosyal yaşantılarında, telefon görüşmelerinde ya da müzik/televizyon vs. dinlerken işitme cihazlarının yetersiz kaldığını belirtmektedirler. İşitme kaybına sahip bireylerin çektiği en büyük zorluklardan biri de telefon görüşmesi sırasında telefon ahizesinden gelen ses sinyalinin parazitlenmesinden kaynaklı olarak konuşmaları anlamakta güçlük çekmeleridir. İşitme cihazı üreten markalar, tüm bu zorluklara karşı zaman içerisinde farklı teknolojiler geliştirmişlerdir. Günümüzde aktif olarak Bluetooth teknolojisi kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, unilateral ya da bilateral işitme cihazı kullanıcılarında, direkt bağlantı özelliğinin, gürültülü ve gürültüsüz ortamlarda test edilerek, kelimeleri anlamada kullanıcıya sağladığı faydalarının araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Individuals with hearing loss think that their hearing will improve from the first moment they use hearing aids and they can communicate easily when they enter different environments. In fact, many studies show us that the ears are a gateway to the brain. In the time it takes to use a hearing aid, the brain gets used to the absence of those sounds, and when the hearing aid is used, the brain reconfigures itself to adapt to all sounds. Individuals with hearing loss may be involved in their social life, phone calls or music / television etc. They state that hearing aids are insufficient while listening. One of the biggest difficulties for individuals with hearing loss is that they have difficulty understanding speech due to the interference of the audio signal from the telephone handset during a telephone conversation. Hearing aid brands have developed different technologies over time to meet all these difficulties. Today, Bluetooth technology is actively used. The aim of this study is to investigate the benefits provided to the user in understanding words by testing the direct connection feature in noisy and noiseless environments in unilateral or bilateral hearing aid users.