İstanbul liman işletmelerinde liderlik türlerinin iç müşteri memnuniyetine etkisi
The effect of leadership styles on internal customer satisfaction in İstanbul port enterprises
  1. Tez No: 734063
  2. Yazar: HAMZA ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET ADATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı; bürokratik, demokratik, hümanist, karizmatik ve otokratik liderlik türlerinin iç müşteri memnuniyeti ile bunun alt faktörlerine olan etkisini incelemek ve iç müşteri memnuniyetine en yüksek olumlu etkisi olan liderlik türünü belirlemektir. Çalışmada liderlik türleri ve iç müşteri memnuniyetinin belirlenmesi hakkında bilgi verildikten sonra İstanbul ilindeki liman işletmeleri tanıtılmıştır. Bu işletmelerde yapılan liderlik türleri ve iş tatmini anketleri ile çalışanların işlerinden duydukları tatmin seviyeleri ve yöneticilerinin liderlik davranışları belirlenmiştir. Bu kişilerin ücret, yükselme, yönetim, yan haklar, ödüllendirme, iş arkadaşları, iş doğası, iletişim memnuniyetlerinin yöneticilerinin liderlik davranışlarından ne seviyede etkilendiği incelenmiştir. Anketlerin sonuçları IBM SPSS Statistics 25 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normallik testi yapılmış, Cronbach's Alpha güvenilirlik analizi ve faktör analizinden sonra korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucuna göre iç müşteri memnuniyeti ile çift taraflı olarak anlamlı, olumlu ve en yüksek seviyede ilişkili olan liderlik türü demokratik liderlik olarak belirlenmiştir. Bundan sonra etki sırasına göre hümanist, otokratik ve karizmatik liderlik türleri gelmektedir. Bürokratik liderlik türünün iç müşteri memnuniyetiyle anlamlı bir ilişkisi belirlenmemiştir. Regresyon analizi sonucunda da iç müşteri memnuniyetine istatistik olarak anlamlı, olumlu ve en yüksek seviyede etki eden liderlik türü, demokratik liderlik olarak görülmüştür. Bu sonuçlara göre iç müşteri memnuniyetinin yüksek seviyede tutulması amaçlanan işletmelerde yöneticilerin demokratik liderlik davranışını uygulaması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; to examine the effects of bureaucratic, democratic, humanistic, charismatic and autocratic leadership styles on internal customer satisfaction and its sub-factors and to determine the type of leadership that has the highest positive impact on internal customer satisfaction. After a literature review of leadership styles and internal customer satisfaction, port enterprises in Istanbul were introduced. With the leadership styles and job satisfaction surveys conducted in these enterprises, job satisfaction levels of the employees and the leadership behaviors of their managers were determined. The extent to which pay, promotion, supervision, benefits, rewards, co-workers, nature of work and communication satisfactions of these people are affected by the leadership behaviors of their managers were examined. The results of the questionnaires were analyzed using IBM SPSS Statistics 25 package program. Normality test, Cronbach's Alpha reliability analysis, factor analysis, correlation and regression analysis were applied. According to the results of the correlation analysis, the leadership style which correlated at highest level with internal customer satisfaction was determined as democratic leadership style. After democratic leadership, humanist, autocratic and charismatic leadership styles come in order of influence. No significant relationship of bureaucratic leadership style with internal customer satisfaction has been determined. Result of the regression analysis shows, the leadership style that has the highest positive (statistically significant) effect on internal customer satisfaction is determined as democratic leadership. According to this study, it is recommended that managers that are aimed to keep internal customer satisfaction at higher levels, should practice democratic leadership behavior in businesses.