Long term performance and degradation rates of PV modules in Central Anatolia
Orta Anadolu'daki PV modüllerinin uzun vadeli performans ve bozulma oranları
- Tez No: 690944
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLTEKİN AKINOĞLU, DOÇ. DR. TALAT ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Fotovoltaik modüllerin açık hava testi, şirketler ve teknolojik gelişme için çok önemlidir. Testlerin sadece uzun vadede değil, farklı iklim koşullarında da yapılması üreticiler ve araştırmacılar için hayati önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında 12 modül monokristal (Mono-Si-1 \& 2 \& 3, Bifi-Mono-Si, HIT), polikristal (Poly-Si-1 \& 2) ve ince filmler (CIS-1 \& 2, CIGS-1 \& 2, $\mu $Si/a-Si) olmak üzere üç farklı grup modül kullanılarak yaklaşık dokuz yıl boyunca Orta Anadolu iklim koşullarında test edilmiştir. Güneş PV modüllerinin verimliliklerini Orta Anadolu'dan toplanan dokuz yıllık verilerle analiz ettik. En verimli modül beklendiği gibi \% 16,47 ile Bifi-Mono-Si ve ikinci verimli modül ise \%14,82 verimlilik ile HIT'dir. Verimliliklerin yanı sıra performans oranlarını araştırdık ve Mono-Si-1 ortalama olarak en yüksek performans oranına sahip olduğu tespit ettik. Ayrıca, 5 modülün (CIS-1 \& 2, $\mu $Si/a-Si, HIT, Poly-Si-2) hava koşullarına göre düzeltilmiş performans oranını analiz ettik ve HIT modülü ortalama olarak en iyi düzeltilmiş performans oranına sahip oldu. Son olarak, güneş PV modüllerinin bozulma oranlarını tahmin etmek için verimlilik ve performans oranı değerlerini kullandık. Modüller için şu bozulma oranlarını bulduk: Mono-Si modülleri için 0,80 \%/yıl, CIS modülleri için 1,95\%/yıl, a-Si için 0,68 \%/yıl, Poly-Si için 1,42 \%/yıl ve HIT modülü için 1,09 \%/yıl. Tüm sonuçlar göz önüne alındığında Mono-Si, uzun süreli kullanım ve geliştirme için en iyi seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Outdoor tests of photovoltaic modules are crucial for the market, and technological development. It is vital for manufacturers and researchers to conduct tests not only in the long term but also in different climatic conditions. In this thesis, 12 modules are tested in Middle Anatolia climate conditions for nine years in three different module groups, which are mono-crystalline (Mono-Si-1 \& 2 \& 3, Bifi-Mono-Si, HIT), poly-crystalline (Poly-Si-1 \& 2), and thin films (CIS-1 \& 2, CIGS-1 \& 2, $\mu $Si/a-Si). We analyzed the efficiencies of solar PV modules with nine years of data collected from Middle Anatolia. The most effective module is the Bifi-Mono-Si with 16.47 \% as expected and the second effective module is HIT with 14.82 \% efficiency. In addition to efficiencies, performance ratios are investigated and Mono-Si-1 has the highest performance ratio on average. Furthermore, we analyzed the weather corrected performance ratio of 5 modules (CIS-1 \& 2, $\mu $Si/a-Si, HIT, Poly-Si-2) and the HIT module obtains the best corrected performance ratio on average. Finally, we utilized efficiencies and performances ratio values to estimate the degradation rates of solar PV modules. We found the following degradation rates for modules: 0.80 \%/year for Mono-Si modules, 1.95\%/year for CIS modules, 0.68 \%/year for a-Si, 1.42 \%/year for Poly-Si, and 1.09 \%/year for HIT module. Considering all results, Mono-Si is the best option for long-term usage and development.